Kameradan sosyal mesafeyi ve maskeyi kontrol eden yazılım

Kameradan sosyal mesafeyi ve maskeyi kontrol eden yazılım

Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yakınında, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Uygulamalı Yapay Zeka Araştırmaları Merkezi, kameradan sosyal mesafeyi ve maskeyi kontrol eden bir yazılım geliştirdi.

Ülkemizde Mart ayından bu yana yürürlükte olan koronavirüs salgını etkilerini kısa süre önce azaltmışken; Spor salonları, kreşler ve kütüphaneler gibi insanların meşgul ve birbirine yakın olduğu yerler de normalleştirme sürecinin bir parçası olarak yeniden açıldı.

Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yakınında, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi mühendisleri, kameradan sosyal mesafeyi ve maskeyi kontrol eden yazılımlar geliştirdi.

Geliştirilen yazılım için teşekkürler, A. Mekanın iç kısmına yerleştirilen kameralardan alınan görüntüler analiz edilir ve bireyler arasındaki mesafe ölçülür.

Sistem, insanların gerekli uyumluluğu sağlamadığını sistem tarafından algılanırsa uyarır.

Yazılım

Bilgisayar görüntü işleme algoritmaları ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak, mühendisler önce bir kişinin yüzünü bir kamerayla çekilen görüntülerden algılar ve ardından yüz maskesini inceler.

Kontrol edebilir

Ayrıca, kullanıcının vücut ısısı bir termal kamera yardımıyla ölçülür. Kişinin maskeli ve tertemiz yüzünü anlamak için, sisteme yaklaşık yüzde 99 doğrulukla yoğun öğrenme teknikleri ile yaklaşık 2 bin maskeli ve tertemiz yüz fotoğrafı öğretildi.

Uygulamalı Yapay Zeka Araştırmaları Merkezi’ndeki mühendislerden biri olan Murat Arslan, bilgisayar ortamlarında yazılım testlerinin sona erdiğini ve bunu gerçek hayatta optimize etmek için çalışmaların devam ettiğini, “Koronavirüslere karşı alınan önlemlerin ardından, normalleştirme sürecinde bu tür önlemler gerekliydi.

Halk sağlığı için bu önlemlere uymak toplumdaki herkes için çok önemlidir. Bu tür yardımcı sistemler, fiziksel olarak tükenmeden bize daha doğru ve tarafsız analiz sağlar. “ Kullanılan ifadeler.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir