İşte yiyecekleri buzdolabında saklamanın yolları

İşte yiyecekleri buzdolabında saklamanın yolları

Koronavirüslerin patlak vermesi nedeniyle alışveriş alışkanlıkları da değişti. Tüketiciler sık ​​sık alışveriş yapmak yerine, aynı anda daha fazla yiyecek satın alır ve daha az kalabalık bir ortama girer. Bu, yiyecekleri daha uzun süre taze tutmayı önemli kılar. Yiyeceklerin uzun süre kullanılması için, buzdolapları buzdolaplarına ve dondurucu bölmelerine doğru şekilde yerleştirilmelidir. Yani, yemeğinizi düzgün bir şekilde sakladığınızdan emin misiniz?

Günümüzde buzdolapları, yiyecekleri uzun süre saklamayı mümkün kılan teknolojilerdir. Akıllı dönüştürücüler, çift soğutma sistemleri (dijital soğutma sistemleri) ve dijital invertör gibi teknolojileri kullanan Samsung, hazırlanan kılavuzlarla buzdolabı ve yiyecekleri daha uzun süre tutmak isteyen tüketiciler için aşağıdaki önerileri yaptı. huh:

Buzdolabı kutusuna yiyecek yerleştirirken nelere dikkat etmeliyim?

– Normal çalışma koşulları için buzdolabınızın buzdolabı bölmesi sıcaklık ayarını +4 dereceye ayarlayın.

– Nem ve koku oluşumunu önlemek için, yiyecekleri buzdolabındaki kapalı bir kapta veya üzerini kapatarak saklayın. Buzdolabına koyduğunuz sıvı ve sulu yiyecekleri de örtün. Aksi takdirde, kabin içindeki nem artacaktır. Bu buzdolabının daha fazla çalışmasına neden olur. Yiyeceklerin ve içeceklerin üst kısımlarını kaplayarak tadı ve lezzetini de koruyacaksınız.

– Sıcak yiyecekleri ve içecekleri buzdolabına koymadan önce oda sıcaklığında soğutun.

– Meyve ve sebzeleri doğrudan sebze kutusunda saklayabilirsiniz.

– Soğutma havası kanalı, soğuk havayı soğutma bölümüne dağıtır. Kanalları yiyeceklerle kaplayın ve hava akışını engellemekten kaçının. Paketlenmiş yiyecekleri ve kapları buzdolabı bölmesi lambasına ve kapağına yaslamayın.

– Nemli yiyecekleri buzdolabının arkasında tutmaktan kaçının, soğuk havaya maruz kaldığında donabilir. Bunu önlemek için yiyecekleri kapalı bir kapta saklayın.

– Patates, soğan ve sarımsak buzdolabında saklanmamalıdır.

– Ayrıca, yiyeceklerinizin sıcaklık sensörünün taze yiyecek bölmesinde bulunduğu alana dokunmasını önleyin. Çünkü gıda, ideal saklama sıcaklıklarını korumak için taze gıda kutuları için sensörleri engellememelidir.

Dondurucu bölmede yiyecek saklarken nelere dikkat edilmelidir?

– Normal çalışma koşulları için, buzdolabınızın dondurucu bölmesinin sıcaklığını -18 dereceye ayarlayın.

– Taze ve sıcak yiyecekleri dondurulmuş yiyeceklerle karıştırmayın, dondurulmuş yiyecekler eriyebilir.

– taze yemek yerken; 24 saat içinde dondurulan maksimum yiyecek miktarı cihazın etiketinde (kg olarak) gösterilir. Bu işaretleri düşünün, yemeğinizi dondurun.

– Dondurucu bölmesinin kapasitesini en üst düzeye çıkarmak için dondurucu bölmesinin üst ve alt sepetleri (orta sepet) yerine cam raflar kullanabilirsiniz. Ancak, daha düşük bir sepet kullanmalısınız.

– Uzun bir elektrik kesintisi için dondurucu bölmesinin kapısını açmayın. Yiyecekleriniz enerji kesildiği ölçüde eridiğinde, erimiş yiyeceklerinizi tekrar dondurmayın ve mümkün olan en kısa sürede tüketin.

– Et, balık ve kıyma gibi taze yiyecekler yerken, bunları aynı anda kullanacağınız miktarlara bölün. Dondurulmuş etler taze olduklarında taze et gibi pişirilmelidir. Çözdürüldükten sonra pişirilmezlerse, etler bir daha asla pişirilmemelidir.

– Dondurulmuş yiyecekleri saklamak için dondurulmuş gıda ambalajları üzerindeki talimatları dikkatlice izleyin, yiyecekle ilgili talimat yoksa, satın alma tarihinden itibaren 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.

– Dondurulmuş gıda satın alırken, uygun sıcaklıkta dondurulduğundan ve ambalajlarının sağlam olduğundan emin olun.

– Dondurulmuş yiyecekleri uygun kaplara alın ve mümkün olan en kısa sürede cihazın dondurucu bölmesine yerleştirin.

– Yiyecekler sıvı kaplarda plastik kaplarda ve diğer gıdalar plastik folyo veya çuvalda dondurulmalıdır.

– Dondurulmuş gıda ambalajında ​​nem ve anormal şişme belirtileri varsa, muhtemelen uygun olmayan bir sıcaklıkta saklanır ve içeriği bozulur. Bu yiyecekleri tüketmeyin.

– Dondurulmuş gıdaların depolama ömrü oda sıcaklığına, dondurucu bölmesinin sıcaklık ayarına, buzdolabı kapısının açılma sıklığına, yiyecek türüne ve yiyecekleri piyasadan eve taşımak için geçen süreye bağlıdır. Her zaman paketteki talimatları izleyin ve belirtilen depolama süresini asla harcamayın.

– Buzdolabındaki dondurucudan çıkarılan dondurulmuş gıdalar, bir gün önce buzdolabı bölmesine yerleştirilirse, orada çözülür ve buzdolabında soğutmayı destekler. Enerji tasarrufu sağlar. Dondurucudaki malzeme doğrudan açığa çıkarsa, enerji kaybına neden olur.

– Pişmiş yemeklerde bulunan bazı baharatlar (anis, fesleğen, dereotu, sirke, baharat karışımı, zencefil, sarımsak, soğan, hardal, kekik, mercanköşk, karabiber, vb.) Tadı değiştirir ve güçlü bir lezzet kazanır Yaparız. Bu nedenle, dondurulmuş yiyecekler hafif baharatlı olmalı veya yiyecekler eridikten sonra istenen baharat eklenmelidir.

– Yiyeceklerin saklama süresi kullanılan yağa bağlıdır. Uygun yağ; Margarin, sığır eti yağı, zeytinyağı ve tereyağı, uygunsuz yağ fıstık yağı ve domuz yağıdır.

Buzdolabını maksimum dondurma kapasitesinde kullanmak için nelere dikkat edilmelidir?

– Dondurulmuş yiyecekleri diğer sepetten üst sepete yerleştirdikten sonra hızlı dondurma modunu çalıştırın. Hızlı buzdolabı modu Samsung buzdolabında etkinleştirilir, 24 saat boyunca veya dondurucu bölme sıcaklığı optimum sıcaklığa ulaştığında otomatik olarak kapanır.

– Dondurmak istediğiniz yiyecekleri, buzdolabınızın donma kapasitesini aşmadan dondurucu bölmesinin alt sepetine ekleyin.

– Hızlı Dondurma modunu kullanırken, önceden dondurulmuş yiyecekleri dondurmak istediğiniz buzdolabının önüne koymayın. Farklı yerlere yerleştirdikten sonra Hızlı Dondur modunu tekrar etkinleştirin. Dondurulduktan sonra yiyeceklerinizi diğer dondurulmuş yiyeceklerin yanına koyabilirsiniz.

– Yiyecekler az miktarda dondurulduğunda hızlı dondurma modunu kullanmanıza gerek yoktur. Bu enerjinizi koruyacaktır.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir