İşte 2020 Yeraltı Siber Suç Raporu

İşte 2020 Yeraltı Siber Suç Raporu

Siber güvenlik çözümleri ajansı Trend Micro, yeraltı siber suç operasyonları, mal ve hizmet işletmelerinden yeni veriler içeren 2020 Yeraltı Siber Suç Raporu’nu yayınladı. Raporda, 2015’ten bu yana siber suçlulara duyulan güvenin azaldığı ve bu da yeraltı dünya ticaret ve iletişim tarzlarında bir değişikliğe yol açtığı tespit edildi.

Güven kaybı nedeniyle satıcıların farkındalığını artırmak için Darknet Trust adlı yeni bir site oluşturdu; Diğer yeraltı pazarlarında, alıcıdan satıcıya ödeme yapmak ve kripto para birimi işlemleri yapmak için çoklu imzalar, şifreli mesajlaşma ve JavaScript kısıtlamaları gibi yeni güvenlik önlemleri getirdiği gözlendi.

Türk ülke direktörü Hassan Guletin, Trend Micro raporunun değerlendirdiğini söyledi:

“Araştırmalar, müşterilerimizi DeepFac fidye yazılımları, yapay zeka botları ve işletmeleri en fazla hedefleyen yüksek hedefli SIM kart saldırıları hakkında bilgilendirmemizi sağlıyor. Bunlardan ve diğer popüler tehditlerden kaynaklanan riski azaltmak, Risk tabanlı güvenlik işletmeler için önemlidir.

COVID-19’dan sonra ne olacak?

Trend Micro araştırmacıları, yeraltı pazarlarındaki eğilimlerin küresel Kovid-19 salgını sonrasında önümüzdeki aylarda değişebileceğini ve bu da saldırı fırsatlarının gelişmesine yol açtığını belirtti. Siber suçlular, hükümet teşviklerini hedefliyor ve bilinen işletmelerin kimlik bilgilerini kullanarak sahte uygulamalarla fonlara yardım ediyor gibi görünüyor.

Sağlık kurumları hayatlarını kurtarmak için savaşırken fidye yazılımları tarafından tehdit edilmektedir. Salgından sonra yeni normlar yaşama sürecinde, birçok kuruluşta uzak uygulamaların devamı, VPN güvenlik açıklarının kötü amaçlı yazılımlar ve DDoS hizmetleriyle daha fazla hedeflenmesi anlamına gelir.

YERALTI SİBER SUÇ PAZARI

Rapor ayrıca 2015’ten bu yana siber suç ürünleri ve hizmetleri için değişen pazar eğilimlerini ortaya koyuyor. Buna göre, yeraltı pazarlarındaki mal ve hizmetler için siber suçluların ücretlerinin giderek azaldığı tespit edildi. Örneğin, şifreleme hizmetlerinin 2015’te ayda sadece 20 dolardan aylık 20 dolara düştüğü ve normal botnetlerin fiyatının günde 200 dolardan 5 dolara düştüğü gözlendi.

Fidye yazılımı, uzaktan erişim Truva Atı (RAT), çevrimiçi hesap kimlik bilgileri ve spam hizmetleri gibi öğelerin fiyatları sabit kaldı. Bu durum, bu kalemlere olan talebin devam ettiğini göstermiştir.

Ancak, Trend Micro Researchers Nesnelerin İnterneti (IoT) botnet gibi hizmetlere yüksek talep gördü. Henüz açıklanmayan yeni kötü amaçlı yazılım varyantları 5.000 dolara kadar satış yapıyor. Sahte haber ve siber propaganda hizmetleri popüler olmaya devam ederken, seçmen veritabanları yüzlerce dolar satılırken, bilgisayar oyunları için oyun hesapları siber suçlularda ortalama 1.000 dolar üretebilir.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir