İşte 1 Temmuz doğal gaz fiyatları

İşte 1 Temmuz doğal gaz fiyatları

Coronavirus salgınları dünya genelinde enerji talebini azalttı. Brent petrol fiyatları emsalsiz seviyelere geriledi. 20 doların altına indi. Sonra yavaş yavaş arttı ve 37-38 dolar seviyesinde işlem gördü.

Brent petrolünün tarihsel düşüşü, doğal gaz alım fiyatlarının da yenilenmesine yol açtı. Türkiye ayrıca doğalgaz ithalat fiyatlarının düşeceği Rusya’ya daha az ödenecek.

Türkiye her yıl 45-50 milyar metreküp doğal gaz tüketmektedir. Doğal gaz boru hatları üzerinde uzun vadeli anlaşmalarla Rusya, Azerbaycan ve İran’dan ithal edilmektedir. Son yıllarda, Rusya’dan ithal edilen gaz yüzde 50’den fazla bir orana sahipti. Son birkaç yılda keskin bir düşüş gösterdi. BOTA kısa borulu gazdan çok daha ucuz olan sıvılaştırılmış doğal gazın kısa adı olan LNG’yi ithal ediyor.

Sözleşmelere göre gaz fiyatı, petrol ve türevlerindeki fiyat hareketine göre üçer aylık olarak yeniden hesaplanmaktadır. Brent petrol fiyatları, 6-9 aylık bir gecikmeyle ithal gazın fiyatına yansımaktadır. 2019 yılında petrol fiyatları ithal gazın fiyatını hala belirlemektedir.

Buna göre, Türkiye, Rusya, 1 Nisan’dan itibaren ikinci çeyrekte ithal edilen 1000 metreküp doğal gaz için ortalama 230 dolar ödüyor. Petrolün düşmesi fiyat düşüşüne neden olacaktır. Bunun için hesaplama büyük ölçüde tamamlanmıştır. Gaz fiyatının 1 Temmuz’da 183 dolara düşmesi bekleniyor. Bin metreküp başına yaklaşık 50 $ tasarruf edilecek. Başka bir deyişle, milyonlarca dolar daha az olacaktır. Yeni yılda gaz fiyatının 120 dolara kadar çıkabileceği hesaplandı.

Peki, gazın fiyatı 1 Temmuz’da tüketiciye düşecek mi? Sektör kaynakları 1 Temmuz’da bir gaz kesintisi beklemiyor. Kaynaklar, kış mevsimine girerken Ekim ayında (son çeyrekte) indirim yapılabileceğini göstermektedir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir