İsrail’de BAE’ye ait Etihad Airways uçağı

İsrail'de BAE'ye ait Etihad Airways uçağı

Uçak, İsrail’e ikinci bir doğrudan uçuş yaptı ve Filistin’e tıbbi malzeme talebinde bulundu.

İsrail Kamu Yayın Ajansı’ndan çıkan haberlere göre, Filistin’deki tıbbi malzemeler için “Etihad Havayolları” na ait bir uçak olan KAN, İsrail’in başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion’a indi.

Böylece, son haftalarda ikinci bir BAE uçağı İsrail’e indi. Raporda, söz konusu uçuşun doğrudan İsrail Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak gerçekleştirildiği ve BAE bayrağının taşındığı belirtildi.

Böylece, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Etihad Havayolları, Abu Dabi yönetiminin diplomatik ilişkilerinin olmadığı İsrail’e ikinci uçuşunu düzenledi.

FİLİSTİN BAŞKANI: Haber yok

Filistin Başbakanı Muhammed İshtiaq, Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki ofisinde yabancı basın mensuplarıyla yaptığı röportajda BAE’nin tıbbi yardım iddiası hakkında bir açıklama yaptı. “BAE, bu konuda hükümetimizle koordinasyon sağlamadı.” dedim.

“ABD ile koordinasyon yoktu”

Filistin Yönetimi ile koordinasyon durumu konusunda uluslararası yardımı memnuniyetle karşıladığını belirten Istiyey, şunları söyledi:

“Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bu AIDS’i bilmiyoruz. Basından” AIDS “haberlerini öğrendik. Bu konuda bizimle koordinasyon yoktu.”

İSRAEL’E BAŞKA BİR UÇAK indirildi

Yaklaşık 3 hafta önce, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait bir uçak ilk kez İsrail başkenti Tel Aviv yakınlarındaki Ben Gurion Havalimanı’ndaki Filistinlilere yardım malzemeleri ulaştırması temelinde indi.

Öte yandan Filistin yönetimi, BAE’nin koronovirüse karşı İsrail üzerinden Filistin’e gönderdiği yardım malzemelerini reddetti.

Filistin Sağlık Bakanı May Keele yaptığı açıklamada, Diyerek şöyle devam etti: “BAE’nin tıbbi malzeme konusunda bizimle herhangi bir koordinasyon yapılmadı. Bu nedenle, bizimle koordinasyon olmadan gelen bu yardımları reddediyoruz.” dedi.

KONSEPT İSRAİL VE BAE

BAE’nin diplomatik ilişkisi olmayan İsrail ile ilişkisi dikkat çekicidir.

BAE yönetimi, İsrail sporcularının Ekim 2018’de Uluslararası Judo Federasyonu tarafından Abu Dabi’de düzenlenen Judo Grand Slam turnuvasında kendi bayrakları altında yarışmasına izin verdi.

İsrail milli marşı ilk kez BAE’nin başkenti Abu Dabi’de 28 Ekim 2018’de İsrailli judo final maçını kazanırken oynadı.

Abbu dabi’yi ziyaret edin

Turnuvayı izlemek üzere milli takımla Abu Dabi’ye gelen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, ülkesinin milli marşının çalınmasından sonraki duygusal anlar olan madalya töreninde gözyaşı döktü.

Eski İsrail İletişim Bakanı İyub Kara, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de bir telekomünikasyon konferansına katıldı ve 30 Ekim 2018’de bir konuşma yaptı.

Eski İsrail Dışişleri ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen bir çevre konferansına katılmak için Temmuz 2019’da Abu Dabi’yi ziyaret etti. BAE yönetimi İsrail şirketlerini Expo 2020 Dubai’ye davet etti.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir