İran’dan Amerika’ya güçlü uyarı: Ayrıca sorunları var

İran'dan Amerika'ya güçlü uyarı: Ayrıca sorunları var

İran Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, manevi Katar’ın Emir Şeyh Tamim bin Hameed Al Sani ile telefonda görüştü.

ABD ve İran arasındaki ikili ilişkileri ve gerginlikleri tartışan Rouhani ve Al Sani, Tahran ve Doha’nın ilişkilerinin tüm alanlarda daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

ABD’nin İran’ın Venezuela’ya gönderilen petrol tankerlerine müdahale edeceği iddiasına atıfta bulunan Rouhani, “Petrol tankerlerimiz Karayip Denizi’ndeki Amerikalılar veya dünyanın herhangi bir yerinde bir sorunla karşılaşırsa, sorunu karşılığında alacaklar Olacak. ” İfadeyi kullandı.

Manevi, çatışma karşıtı değiller ama ulusun egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal güvenliğine yönelik tehditlere kayıtsız kalmayacaklarını söyleyerek, “Amerikalıların hata yapmayacağını umuyoruz.” Uyarıldı

Bölgedeki tüm ülkelerin bölgenin güvenliğini sağlamak için birlikte çalışması gerektiğini vurgulayan Katar Emery Al Sani, “Bölgedeki ülkeler olarak bölgedeki su yollarının güvenliğini sağlamalıyız. Birbirimizle işbirliği yapmak. ” dedim.

Al Sani, “Her türlü gerilime karşıyız ve stresi azaltmak için mümkün olan her şeyi yapacağız.” Dedi. İfadeyi kullandı.

Katar Emiri, İran ile ekonomik ilişkilere özel önem verdiğini söyledi.

– İran tankeri yarın Venezuela’ya gelecek

İran devlet televizyonu, akaryakıt taşıyan 5 İran petrol tankından birincisinin yarın Venezuela sahillerine çarpması bekleniyor.

Haberlerde 4 orman tankerinin “Forrest”, “Faxon”, “Petunia” ve “Claval” da Atlantik Okyanusu’ndaki Venezuela yolunda olduğu söyleniyor.

İranlı tankerlerin 1 bin 53 bin varil yakıt taşıdığı kaydedildi.

– Amerika’nın Venezuela ile İran arasındaki ticarete karşı çıktığı tankerlere müdahale edeceği iddiaları

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olan ülkelerden biri olan Venezuela, yaptırımlar ve ekonomik kriz nedeniyle petrol rafinerilerini etkin bir şekilde işletemiyor. ABD’nin ağır yaptırımlar uyguladığı ABD, petrol üretmek için zor zamanlar geçiriyor.

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro rafinerilerin başarısızlığı nedeniyle ülkede gaz sıkıntısını önlemek için İran’dan yardım istediğinde, Venezuela’ya akaryakıt taşıyan 5 tanker gönderildi.
Haber ajansına konuşan ABD yönetiminin anonim bir üst düzey yetkilisi Reuters, İran’ın Venezuela’ya gönderdiği yakıt tankerleriyle ilgili alınacak önlemlerin masada olduğunu söyledi.

Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arireza 14 Mayıs’taki Twitter hesabında yaptığı açıklamada, “Bu uluslararası hukukun ve Venezüella’nın temel haklarının açık bir ihlalidir.” Dedi. İfade kullanıldı.

Tahran, tankerlerin müdahale durumunda misilleme yapacakları konusunda uyarıda bulunurken, Caracas yönetimi kara su geldiğinde ordunun tankerlerden kaçacağını duyurdu.

Nisan ayında ABD, Venezuela’daki askeri varlığını “uyuşturucularla savaşmak” ve Karayiplere savaş gemileri ve uçaklar göndermek temelinde artırdı. Öte yandan Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman, iki gün önce müdahale eden tankerlere dair hiçbir bilgisi olmadığını açıkladı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir