İleri teknoloji telefonların fiyatı 2021’de yüzde 50 artacak

İleri teknoloji telefonların fiyatı 2021'de yüzde 50 artacak

Gelecek yıl amiral gemisi telefonlarda kullanılacak olan Snapdragon 875 işlemcisinin Snapdragon 865’ten yüzde 50 daha pahalı olması bekleniyor.

Bu yıl piyasaya sürülen üst düzey akıllı telefonların oldukça pahalı olduğunu zaten biliyoruz. Xiaomi ve OnePlus gibi fiyatları düşürmeye çalışan üreticiler bile bu yıl fiyatları yükseltmek zorunda kaldı.

Bunun nedeni, amiral gemisi telefonuna güç veren Snapdragon 865 işlemcinin yüksek maliyeti.

Ancak Qualcomm, X55’teki Snapdragon 865 işlemci 5G modem içermiyordu. Bu nedenle, telefon üreticileri hem işlemci hem de 5G modemleri ayrı ayrı satın alma şansına sahipti.

Qualcomm’un gelecek yıl amiral gemisi akıllı telefonlara güç verecek yeni işlemci Snapdragon 875 ile fiyatların normale döndüğü söyleniyor. Ancak, yeni bilgiler tam tersini söylüyor.

Qualcomm

Bu zaman yayılımını 50 artırabilir

Qualcomm, X55 5G modemi Snapdragon 875 işlemcisine de dahil edecek ve gelecek yıl piyasaya sürülecek. Bu işlemcinin fiyatını neredeyse iki katına çıkaracak. Bu, akıllı telefonlarda 100 dolarlık bir fiyat artışı anlamına geliyor.

Telefon maliyetlerindeki artışla birlikte, üreticiler telefon fiyatlarındaki bu artışı yansıtmalıdır.

Üretici SNAPDRAGON’dan gidebilir

Google’ın maliyet endişeleri nedeniyle, önemli bilgiler, Pixel 5’de Snapdragon 865’i kullanmayacağını gösteriyor. Muhtemelen, daha fazla üretici Google benzeri bir yaklaşımı benimseyecek ve gelecekte Snapdragon işlemciyi terk edecektir.

Gelecekteki akıllı telefon üreticisi Samsung veya MediaTek işlemcileri tercih edebileceği söyleniyor.

Instagram: @eshteknoloj

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir