İkinci elde sahte reklamlara odaklanın

İkinci elde sahte reklamlara odaklanın

İkinci el otomobil pazarının yeniden canlanmasıyla, vatandaşı sahte reklamlar ve araç fiyatlarını yükselten oportünistler ile suçlayan sahtekarlar.

Faiz oranlarındaki düşüş ve yaz aylarının gelişiyle birlikte ikinci el araç alımı artmaya başladı. Ancak, oportünistler ve mevduat sahipleri tekrar gündeme getirildi.

Vatandaşlar, kullanılmış otomobil alım satımında yaygın olarak görülen internet siteleri ve cep telefonu uygulamaları ile oluşturulan bir yöntemle mağdur oluyorlar. Bilinen.

SAHTE ADS BAZI FARKLI ÖZELLİKLER

Sahtekarlar, duyuruda araç için bir miktar kapsama aldıktan sonra kurbanları ortadan kaldırmış olsa da, dolandırıcıların verdiği reklamların da bazı ayırt edici özellikleri vardır.

Sosyal medya platformlarının yanı sıra, e-posta adresleri ve cep telefonları ile kolayca çevrimiçi alışveriş sitelerine kaydolabilen dolandırıcılar daha düşük bir maliyetle siteye yanlış reklamlar ekleyebilir. Bu reklamlarda, diğer araçlarla ilgili fotoğraflar ve bilgiler kullanılmaktadır.

Yanıltıcı ve dikkat çekici reklam başlıklarına sahip alıcıların dikkatini çeken dolandırıcılık, genel pazarın çok altındaki fiyatlarda reklam araç satışı yapıyor. Fiyattan etkilenen alıcı, reklamın numarasını arayarak araç hakkında ayrıntılı bilgi almaya çalışıyor. Bir sonraki süreçte, “kapüşonlu uyuyan” planı devreye girer.

Genelde reklama çok fazla ilgi duyulduğu ve diğer alıcıların da araca ilgi duyduğu izlenimini veren satıcı, reklamı bir miktar depozito karşılığında kaldırabileceğini söylüyor. İnternet bankacılığı yoluyla para yatırdıktan sonra, telefonu kapatarak kaybolur. Aldatıldığını anlayan vatandaş, polis karakollarına ve tüketici derneklerine başvurarak yardım istiyor.

Notere gitmeden önce

Sahtekarlık yatırmanın yanı sıra, notere gitmeden ve satmadan araç ücretlerini hesaba göndermek, dolandırıcıların kullandığı yöntemlerden biridir.

Buna ek olarak, bir araç ücretinin lisans sahibi ve avukattan başka birinin hesabına aktarılması da yakın zamanda kurbanın oluşmasına neden olmaktadır.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle, dünyadaki otomotiv üreticilerinin üretimi durdurması nedeniyle sıfır araç tedarikinde sorunlar vardı.

Bu durum nedeniyle tüketiciler ikinci eline döndü, ancak ikinci el pazarında araç fiyatları da arttı.

Bu noktada, bazı satıcıların “araç kredilerini” çevrimiçi platformlara koymaları ve kullanılmış otomobilleri neredeyse sıfır değere satmaları vatandaşların tepkisini çekti.

Sık sık sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan “Sıfır araç satın almaya ve ikinci el satın almaya biraz daha fazla koydum” ifadesi vatandaşların tepkisini ortaya çıkarıyor.

Araca gönderilecek satıcıya dikkat ‘

Tüketici Dernekleri Federasyonu başkanı Aziz Kokal, vatandaşların sahtekarlıkların yanı sıra yeni bir yasaya avlanmak zorunda olduklarını söyledi.

Web sitesi sahibine satılık aracın reklamlarında işlenen sahtekarlığı anlatan Kokal, “Aracı size göndereceğim, isterseniz, isterseniz, reklam sahibine verebilirsiniz Aracı arayarak konuşan vatandaşa gönderirim, ancak aracı bir arkadaşımla gönderirim çünkü çalışıyorum, PTT bankasıyla çalışıyorum.PTT banka hesabınıza para yatırın, cüzdanınızın ekran görüntüsü bana At, sana arabayı göndereceğim.

Hafta sonu planlanan yerde aracı bekleyen alıcının, daha sonra aracının, araç ertelendiğinde araç sahibini aramak için telefonunu kullanmak istediğinde hattının kullanılmadığını fark ettiğini söyledi. “Araç sahibi başka bir numaradan arandığında verilen sayıya ulaşılamaz. Yedek SIM kartın ondan çıkarıldığını fark eder. Aldatıldığını düşünerek Hui, PTT bankaya gittiğinde paranın hesapta olmadığını görür. Lira civarında kar elde ettiğine inanılıyor. “

AT tüketicileri şikayette bulunmak için ellerinden geleni yapabilirler ‘

Tüketici Derneği (TDDER) Başkanı Levant Cooknuds, “Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Bu kurul halen yürürlüktedir. Haksız fiyat değerlendirme kurulları oluşturdu, işletmeleri denetlemeliler “dedi.

Tüketicilerin haksız fiyat artışları ile ilgili olarak belirledikleri ek fiyat artışlarını belgeleyerek ilgili yerlere başvurabileceğine dikkat çeken Kukunz, Ticaret Bakanlığı, Tüketiciyi Koruma ve Piyasa İzleme web sitesinden şikayet eden bilgileri paylaştı Rapor edilebilir.

Levent Küçük, mevduat dolandırıcılığı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar, “Tüketicilerimiz noterler aracılığıyla kesinlikle araç transfer-teslim operasyonları yürütmeli. Ayrıca, reklamlarda şüpheli araçlara ilgi duyuyorlar. Ayrıca, üçüncü şahıs dolandırıcılardan haberdar olmak da çok önemlidir. “Aracı şahsen satın alırsak, lisans sahibi veya yasal bir avukatı olan kişiler tahsil edilir. – Gönderilmeli. Asla araç sahibi olmayan bir üçüncü tarafa para göndermeyin. Böyle bir durumla karşılaşırlarsa, Savcılık’a suç duyurusunda bulunabilirler ve Tüketici Hakem Heyetleri veya Tüketici Mahkemelerine başvurabilirler. “

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir