Hindistan’da sağlık sistemi koronavirüse karşı yetersiz

Hindistan'da sağlık sistemi koronavirüse karşı yetersiz

Koronovirüs salgınının hızla yayıldığı Hindistan’da, hastaların koronovirüs tedavisi sunan hastanelerde yer bulamaması, ülkenin sağlık sisteminin yeterliliği hakkında endişeler yaratmıştır.

Koronavirüslü ülkelerde ve bölgelerde yeni vakalarla ilgili güncel veriler derlenmiştir “Worldmate” Web sitesine göre, Hindistan’daki dava sayısı 276 bin 583’e yükselirken, salgın nedeniyle 7 bin 745 kişi öldü.

Başkent Yeni Delhi’de yaşayan Kuldeep Kumar, geçen hafta sonu büyükannesi Ranbir Devi’yi kaybettiğini ve o zamandan beri yetkililere kızgın olduğunu söyledi.

Büyükannesi ile hastaneye yatmak için tüm gücüyle mücadele ettiğini söyleyen Kumar, sonunda boş bir yatak bulabileceklerini söyledi, ancak tedavideki gecikmelerden biri hastaneye yatışlardan biri Yaşlı kadın günler sonra öldü.

Ülkedeki birçok insan boş yatak bulmak için kumar oynamak için mücadele ediyor.

Hastane sınırlarında yeni DELHIDE sınırı

Yeni Delhi’de vaka büyümesi günde 1000’in üzerindeyken, birçok hastane kapasite sınırlarına ulaştı. Başkentte 8.500 hastane yatağı koronovirüs hastalarına ayrılırken, şehir genelinde 17.712 aktif vaka var.

Hindistan’daki salgından en fazla etkilenen Maharashtra eyaletinde, vaka sayısı 90 bini aşarak Çin’i geride bıraktı.

9 bin 92 hastane yatağı, eyaletin başkenti olan Mumbai’nin koronovirüs tedavisine ayrılırken, şu anda 8 bin 570 tanesi işgal ediliyor.

Şehirde, 1097 yoğun bakım yatağının yüzde 98’i dolu ve 442 milletvekilinden 378’i şu anda kullanılıyor.

Hindistan’ın sağlık sektörü yeterli değil

Hindistan’ın kendi gayri safi milli hasılasının yüzde 1,3’ü sağlık sektörüne tahsis edilmiştir, bu da düşük bütçeli sektörü koronavirüslerle mücadelede daha savunmasız hale getirmektedir.

Sağlık Bakanlığı tarafından geçen Ekim ayında yayınlanan en son verilere göre, ülkede 11,82 kişi başına bir doktor var ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2017’ye göre, 1000 kişi başına 0,53 yatak var.

Hastalık Dinamikleri, Ekonomi ve Politikalar Merkezi (CDDEP) ve Princeton Üniversitesi’nden yapılan son araştırmaya göre şu anda 713 bin 986 yatak ve 17 bin 850 solunum cihazı, 35 bin tanesi 699 yoğun bakım yatağı var.

İhracata tepki, hükümet

Yenoyapa Üniversitesi’nden Dr. Anant Bhan, ülkenin dünya çapında birçok bilgi teknolojisi şirketi olmasına rağmen, mevcut yatak sayısı hakkında net bilgi ve çevrimiçi yardım sağlamak için bir sistem oluşturmadığını hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Kayıp fırsatları vurgulayan Bhan, muson ve koronovirüs tarafından şiddetlenen ateş ve sıtma hastalıklarının dang hummasıyla dikkat çekti.

Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’nden Dr. Hindistan Tıp Bilimleri Dergisi’ne yazdığı mektupta Anoop Saraya, hükümetin koronovirüs ile mücadelesine tepki gösterdi.

Hükümete yapılan bir çağrıda Saraya, verilerin salgınlar için kontrol önlemlerini güçlendireceğini ekleyerek verilerin bilim adamları, sağlık profesyonelleri ve halkla açık ve şeffaf bir şekilde paylaşılmasını istedi.

Hindistan’da Corona Korkusu: Haber için İnek Promosyon tıklayın

Hindistan’da Müslümanlara yönelik şiddet devam ediyor – haberler için tıklayınız

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir