Global pazarlardaki virüs endişeleri | Para haberleri

Global pazarlardaki virüs endişeleri | Para haberleri

Dünyada Kovid-19 ile tanımlanan kişi sayısı 8 milyona yaklaşırken, borsalar yeni haftanın başında satış yapıyor ve borsa ikinci dalganın endişeleri nedeniyle düşüyor. .

Geçen hafta, başta ABD Merkez Bankası (Fed) olmak üzere ekonomik kurumların açıklamaları, salgının en kötüsünün geride kaldığı ve ekonominin hızla toparlanacağı beklentilerini kaydetti.

Genel olarak beklentilerin altında olan salgın ve makroekonomik verilerle ilgili endişelerin artmasıyla birlikte, geçen hafta itibarıyla gelişmiş ülkelerdeki borsalarda haber akışları ve merkez bankaları Kovid-19 hakkında bu hafta izlenecek Yüzde 5 ile 7 arasında kapanışa göre değer kaybı.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde, New York Borsası Dow Jones endeksinde yüzde 1,90, S&P 500 endeksinde yüzde 1,31 ve Nasdaq endeksinde yüzde 1,01 değer kaybetti.

Avrupa pazarlarında karma dersler görüldü. Almanya’da DAX endeksi Cuma günü yüzde 0,18 düşerken, FTSE 100 endeksi İngiltere’de yüzde 0,47, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,49 yükseldi.

Çin’de yeni hafta beklentilerin altında açıklanan sanayi üretim rakamlarıyla negatif başlayan Asya pazarlarında, petrol fiyatları da ekonomiyle ilgili endişelerin yanı sıra hafifledi. Çin’de sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 oranında artmasına rağmen, yüzde 5’ten fazla bir oranda beklenenden düşüktü.

Brent petrol fiyatları bir önceki haftaya göre% 3.5 düşüşle 37.5 $ ‘a gerilerken, Şangay Kompozit Endeksi Çin’de% 0.5’e, Japonya’da Nikkei 225 endeksine ve Güney Kore’de Kospi’ye% 0.5’e yakın. Endeks yüzde 2,3 düştü.

BIST 100 endeksi haftalık% 0,17 düşüşle% 0,62 artarak Cuma günü 109,835,47 puandan kapanmıştır. 6.8123’ün önceki haftasını tamamlayan dolar / TL, bugün bankalararası pazarın açılışında 6.8190 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın Kongrede Japonya Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Perşembe günü aldığı kararlarla birlikte katılacağını söyledi. Analistler, Boi’nin son gelişmelerden ve artan verilerden sonra faiz indirimlerini ve genişlemeyi hızlandıracağına dair beklentilerinin ve veri takviminin bu hafta nispeten zayıf olduğunu belirtti.

Analistler, veri takviminin Cuma günü yayınlanacağını, Türkiye’nin Merkez Bankası beklentileri anket verileri ile Cuma günü, yarın Çarşamba günü ABD sanayi üretimi ile avro bölgesi olması durumunda, enflasyon verileriyle devam edeceğini söylediler.

Teknik olarak analistler, BIST 100 endeksindeki 108.000 ve 106.400 seviyelerinin destek pozisyonunda ve 111.000 puan direnç pozisyonunda olduğunu ve 6.75-6.85 bandının dolar / TL olarak takip edileceğini söyledi.

Bugün piyasalardaki veriler aşağıdaki gibidir:

Ev satışları: 10:00 Türkiye, Mayıs

11:00 Mayıs Türkiye bütçe dengesinde

12.00 avro bölgesi, nisan ayında dış ticaret dengesi

15.30 ABD, Haziran New York Fed İmalat Endeksi

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir