Fugaku dünyanın en hızlı süper bilgisayarı oldu

Fugaku dünyanın en hızlı süper bilgisayarı oldu

Japon yapımı süper bilgisayar “Fugaku”, saniyede 415 petaflop hızıyla dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi.

Teknolojinin gelişmesiyle, insanların yapması gereken hesaplamalar ve modelleme giderek daha karmaşık hale geldi.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, birçok güçlü bilgisayarın bir kombinasyonu olarak ortaya çıkan ve birbirleriyle yakın çalışan süper bilgisayarlar.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu süper güçlü bilgisayarlar günlük kullanım için değil, çözülmesi çok uzun süren matematiksel problemler, fizik modelleri ve insanların yaptığı karışık hesaplamalar için tasarlanmıştır. Bilgelik dayanamaz.

FUGAKU dünyanın en büyük bilgisayarı

Haziran itibariyle, Japonya’nın Fugaku, yılda iki kez güncellenen dünyanın en hızlı süper bilgisayarları listesinde ilk sırada yer aldı.

Fugaku, En İyi Performans Linepack (HPL) hız göstergelerine göre listede ikinci sırada yer alan ABD Rekabet Zirvesi’ne 2,8 kat hız farkı ekledi.

48 çekirdekli Fujitsu A64 FX SoC yongasıyla desteklenen Fugaku 415.5 petaflop, HPL testleri ile saniyede bir hızda listede ilk sırada yer alıyor.

fugaku

Elektronik devi Fujitsu sponsorluğunda Fugaku süper bilgisayarı, Kobe Şehrindeki Rikagaku Araştırma Enstitüsü’nde (RIKEN) bulunuyor.

2021 yılında tam kapasiteye ulaşması beklenen Fugaku’nun aşı ve ilaç üretimi çalışmalarında koronavirüse karşı kullanılabileceği kaydedildi. Fugaku, Japon dilinde “zengin zirve” anlamına gelir.

Tepe

İkinci sınıf oturma

Ridge National Lab şirketinde Super Strong IBM ZirvesiSaniyede 200 katrilyon işleme kapasitesine sahiptir. Bu süper bilgisayar dünyanın en güçlü dizüstü bilgisayarından 1 milyon kat daha güçlü, 9 bin 216 güç 9 İşlemciden ve 27 bin 648 nvidia tesla v100 Bir grafik kartı var.

Ama zirve, 148.8 petaflop performansıyla listede 2. sırada yer aldı.

Listenin en tepesinde 94.6 petaflop performansı ile çalışan Sierra, California’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL) yer alıyor.

Sunway TaihuLight, Çin Paralel Bilgisayar Mühendisliği ve Teknolojisi Ulusal Araştırma Merkezi (NRCPC) 93 petaflop gösterisiyle 4. sırada yer aldı.

Listede 5. Ulusal Savunma Teknolojileri Üniversitesi’nin (NUDT) 61.4 Petaflop Performans Süper bilgisayarı vardı.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir