Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifa etmeyi planladığı bildirildi – Haberler

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifa etmeyi planladığı bildirildi - Haberler

Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un görevinden istifa ve ardından ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar çalışma olasılığını düşündüğü iddia edildi.

Le Figaro’nun gazetesi, Macron’un 15 gün önce İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen bir video konferansıyla yaptığı toplantıda siyasi olarak güçlü olabilmek için “risk almaya hazır” olduğunu söyledi. “Öyleydi.

2017’de başkanlığından bu yana bir dizi krizle karşı karşıya kalan Macron’un, istifa etme ve ardından önümüzdeki haftalarda veya aylarda erken seçimde tekrar çalışma olasılığını düşündüğü bildirildi.

Katılımcılardan birine göre Macron, “Eminim kazanacağım çünkü kimse yok (aday olarak rekabet etmek için).” dedi.

Macron’un Fransız başkanlığından istifa etmeye karar vermesi gerektiğinde ikna etmek için güçlü argümanlar bulması gerektiği söylendi.

Elysée Sarayı’ndaki yetkililer Le Figaro’ya, “Prensipte herhangi bir hipotezi ortadan kaldırmayız. İstifa seçeneği Elysée Sarayı’ndaki toplantılarda gündemde yer almadı.” İfadeyi kullandı.

Fransa anayasasına göre, eğer Cumhurbaşkanı istifa ederse, Senato Başkanı Cumhurbaşkanı olarak görev alır. Bu durumda, Macron istifa ederse, Senato Başkanı Gerard Larcher geçici başkan olacak.

Hiçbir cumhurbaşkanı, ülkenin tarihini yeniden ziyaret etmek için görevinden istifa etmedi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir