Floyd’un cinayetiyle suçlanan eski polise emeklilik bonusu

Floyd'un cinayetiyle suçlanan eski polise emeklilik bonusu

ABD’de siyah Amerikalı George Floyd’u öldürmekten hüküm giymiş eski ABD polis memuru Derek Chauvin de yaklaşık 1 milyon dolarlık bir emeklilik bonusu alacak.

CNN Television, Minnesota Kamu Görevlileri Emeklilik Derneği’nin, ikinci derece insanları öldürmek için yargılanacak olan Chauvin’in, suçlu bulunsa bile 50 yaşına kadar emekli maaşı alma hakkına sahip olduğunu açıkladığını bildirdi .

Minnesota eyalet yasalarına uygun olarak, bu hakkın kaldırılamayacağı ve bir yasa değişikliği gerektirdiği ifade edildi.

Yıllık 50 bin dolar ve ara sıra maaş

CNN’in analizine göre Chauvin, yılda 50.000 dolar veya daha fazla emekli maaşı alacaktı. Bu miktar 30 yıllık bir süre içinde 1 ila 1,5 milyon dolara karşılık gelir.

Minneapolis şehrinde Floyd’u gözaltında tutarken boynunu gererek ölmekle suçlanan 44 yaşındaki bir polis memuru olan Derek Chauvin, 8 Haziran’da ilk defa bir yargıçtan önce ortaya çıktı ve mahkeme 1 milyon emir verdi. Chauvin’in kefaletini 250 bin dolara yükseltti.

Karara Chauvin ve avukatı tarafından itiraz edilmedi ve yaklaşık 15 dakika süren ilk duruşmada, bir sonraki mahkeme tarihi 29 Haziran olarak belirlendi.

2. Cinayet öldürmek

Chauvin, ikinci derece cinayetten yargılanmış, olayla ilgilenen diğer polis memurları Tau Tho, Thomas Lane ve Alexander Kueng, suça yardım ve yataklık etmek için gözaltına alınmıştır.

Hennepin İlçe Hapishanesinde tutulan ve her biri 750.000 dolar olan üç polis memurunun duruşması 29 Haziran’da devam edecek.

Thomas Lan 750 bin dolar garantili

Thomas Lane, 750.000 $ ‘lık kefalet veren bekleyen bir davada serbest bırakıldı.

46 yaşındaki Black Floyd George Floyd, Minneapolis’teki polis memurları tarafından dolandırıcılık şüphesiyle tutuklandığı ve hastanede öldüğü için polis memuru Derek Chauvin 25 Mayıs’ta boynuna diz çökerek birkaç dakika yalvardı. Kaldırıldıkları yerdi.

Olayla ilgili görüntüler, sosyal medyada büyük tepkiler topladı, ülkede siyahi insanlara karşı polis şiddetini hüküm sürdü ve olayların başladığı Minneapolis’ten ülke çapında protestolar başladı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir