Flaş Haber! Bakan Dönmez: Doğu Akdeniz’de kararlılık devam edecek

Flaş Haber! Bakan Dönmez: Yunanistan'ın çabaları verimli değil

Bakan, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’tan lisans almadan, Madenler ve Petrol Genel Müdürlüğü alanlarından lisans almış, sismik arama lisansı alanının devamı nedeniyle lisans vermeden başlayamayacağını söyledi. Dönmez, “Oradan verileri değerlendirdikten sonra sondaj çalışmaları devam edecek. Libya ile imzalanan son anlaşma ile doğu Akdeniz’in batı bölümünü sınırladık. Şimdi, genel madenciliğimiz Petrol İşleri Müdürlüğü burada başvuru almaya başlamış olup, yaklaşık 3 ay askıya alınmış bir kayıt süreci bulunmaktadır.Bu sürenin sonunda alınan başvurular değerlendirilecek ve daha sonra başvurular arasında en uygun öneri üzerinde lisanslama çalışması yaptık. başladı. “

“Herkesle ilgili faaliyetler gerçekleştireceğiz”

Bakan Domesz, burada ve sonra sismik çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. “Değerlendirme yapıldıktan sonra, konumlar belirlenecek ve keşif sondajımıza başlayacağız. Doğu Akdeniz’de bu denklemi dışlama girişimleri çeşitli merkezlerde. Ülkeler tarafından sürekli gündeme alındı; süreci burada çok iyi yönettiğimizi hissediyoruz. ”Dedi.

‘Sonuçlar sonuç vermeyecek’

Bakan Dönmez, Doğu Akdeniz’deki eylemlerin tamamen uluslararası hukuka uygun olduğunu vurguladı, “Aslında, geçtiğimiz yıl Kasım ayında Libya ile denizcilik yetkisi anlaşması her iki tarafın konseylerinden geçti Ve kayıt süreçleri Birleşmiş Milletler önünde çoktan başladı Maalesef, başta Yunanistan olmak üzere Kıbrıs Rum yönetimi sorunu uzun süredir gündeme getiriyor ve Avrupa Birliği (AB) bazı girişimlerde bulunuyor. Bu çerçevede, Doğu Akdeniz’de hidrokarbon, petrol, doğal gaz arama ve üretim faaliyetlerimize devam edeceğimizi bir kez daha teyit ettik ve yapmaya kararlıyız. ”

I. Öncelik Kütüphanesinin Sürdürülebilirliği ‘

Libya’daki faaliyetlerle ilgilenen Bakan Dönmez, “Libya yabancı olduğumuz coğrafi bir gerçek değil. İç savaş başlıyor, bu nedenle Türkiye’nin PETROL keşif ve üretim faaliyetleri vardı. O bölgede yaklaşık 20 yılımız var. Petrol Türkiye Pek çok petrol şirketi ile iç savaşlar var ve bu faaliyetleri güvenlik nedenleriyle gerçekleştiremediler, öncelik Libya istikrarı, barış ve huzur ve iyi haberlerdi, sürecin tamamlanmasından sonra işbirliğini değerlendirdi. Özel şirketimiz orada bir doğal gaz çevrim santrali inşa ediyor Güvenlik nedeniyle de bazı çalışmalar yapıldı Güvenli bir ortam sağlandıktan sonra Libya’nın elektrik tarafında iki büyük doğal gaz santrali işleterek Güvenlik sorunlarını sağlamak için daha büyük bir çözüm olacaktır. “

Karadeniz sondaj faaliyetleri

Bakan başlayamaz, sondaj gemisi Temmuz ayında Zonguldak’ta yapılması planlanan Fatih’in Tuna-1 kaydı alanlarındaki sondaj faaliyetlerine başlayacak, “Bundan önce hiç sondaj yapılmadı. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Sismik etüt çalışmalarına devam ediyor, ileriki çalışmaları değerlendirdikten sonra bu sondaj kararı alınmış, aslında geçmişte Karadeniz’de sondaj yapılmış, sondaj operasyonları üzerine kurulmuş daha fazla uluslararası şirket var. Bu tatbikatı ilk defa Türk Petrolleri ve bölgelerindeki milli gemileriyle yapıyor, bölgenin deniz suyu derinliğine iki bin metre yakın olduğunu, ancak yıllar içinde Türk Petrolünün Deneyim ve deneyim çok geliştiğinde, bu eylem planlandığı gibi devam edecektir.

‘En iyi kaynaktan üretim alıyoruz’

Bakan Domze ayrıca yerli ve yenilenebilir enerji konularından bahsetti ve bunların yabancı enerjiye bağımlı ülkeler olduklarını söyledi:

“Özellikle yenilenebilir kaynaklarda kurulu gücün artması ve özellikle son yıllarda yerli kaynaklarda kurulu gücün artmasıyla bu tabloyu tersine çevirdik. Geçen yıl yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretimimiz yüzde 62 civarındaydı. Bu yıl ilk 5 ayın verilerine baktığımızda yüzde 66’sı yerli ve yenilenebilir. 52 puanı yenilenebilir kaynaklardan ve yaklaşık yüzde 14’ü yerli kaynaklardan olmak üzere üretim yakaladığımızı görüyoruz. Yerel ve yenilenebilir kaynakların her 1 noktasında yıllık 100 milyon dolarlık dövizimizin cebimizde kalacağı anlamına geliyor, dünyada 4. sıradayız, özellikle son 3-4 yıldır güneş ışığına sahibiz Ciddi bir adım. Yılı aynı değerlerle kapatabilmek önemli, birinci önceliğimiz yenilenebilir kaynakları uçtan uca, özellikle olumlu çevresel katkılar açısından kullanmak, bu bölümde y, farklı kaynaklara verdiğimiz önceliktir. , Ve sonra ithal kaynaklar devreye girer. İçinde bırakamıyorum Bu bağlamda, bu üretimi en ucuz kaynaklardan sağlıyoruz. “

‘Petrol fiyatları artıyor’

Bakan Dönmez, salgın sürecinin en hızlı olduğu günlerde petrol fiyatlarında yüzde 30’a varan bir talep daralması olduğunu hatırlattı, “bir anlamda bu fiyatlar tüketici açısından olumlu yansıtıldı. Depo fiyatları mümkün olduğunca doldurmaya çalıştı.O petrol fiyatları o günlerde 20-22 $ ‘a düştü, şimdi tırmanma eğilimi var, 35 $ veya 40 $’ a kadar bir fiyat var. Önceki yıllarda bu rakamlar $ idi. 60-65 ve yakında onlara ulaşacaklarını düşünmüyoruz çünkü talep büyüme oranı henüz bu seviyelere ulaşmadı.Fiyatların bu seviyelere gidebileceğini tahmin ediyoruz.Zaman da gösterecek. . ”

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir