FIBA kadın hakem sayısını artırmak için harekete geçti

FIBA kadın hakem sayısını artırmak için harekete geçti

FIBA tarafından verilen açıklamaya göre, 2019-2023 dönemi için stratejik hedeflerden biri olan ‘Basketbolda Basketbol Kadınları’ kapsamında, FIBA ​​Merkez Kurulu tarafından 2021-23 lisans döneminde her birinin Ulusal Federasyona ek bir kadın hakem lisansı tahsis edilmesine izin verme kararları. Bu karara uygun olarak FIBA, kadın lisans sahibi hakem sayısında yüzde 20-30 oranında bir artış bekliyor.

FIBA, aynı lisans dönemi için kadın adaylara Komisyon adaylarına ek lisans tahsisi sağlayacaktır.

Ayrıca, FIBA ​​Merkez Kurulu, 50 yaşındaki hâkimlere aynı görevde devam etme fırsatı veren iç düzenlemede yapılan değişiklikleri onayladı. Bu değişikliklere göre; Adayların önceki ve önceki lisans dönemlerinde zaten siyah veya yeşil lisansları olmalı ve FIBA ​​değerlendirme kriterlerine göre ana FIBA ​​resmi yarışmalarında sürekli olarak yüksek bir performans derecesi elde etmelidir.

FIBA hakem başkanı Carl Jungebrand, “Her iki karar da basketbol yetkililerimiz için çok olumlu bir adım. Diyerek şöyle devam etti: “FIBA ve Ulusal Federasyonların ortak çabaları sadece dünya çapında kadınları geliştirmek için daha fazla fırsat yaratmakla kalmayacak, aynı zamanda 50 yaşına ulaşmış en deneyimli FIBA ​​hakemlerini de koruyacak.”

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir