Euroclear ile işbirliği, borç verme maliyetlerini olumlu etkileyecektir

Euroclear ile işbirliği, borç verme maliyetlerini olumlu etkileyecektir

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) genel müdürü Ekam Araikan, devlet iç borçlanma senetlerine (DBS) takas ve saklama hizmetleri sağlamak üzere yabancı merkezli saklama firması Euroclear Bank ile yapılan anlaşmayı değerlendirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve parti Euroclear arasındaki yabancı yatırımcıları kabul etti. Devlet menkul kıymetlerinin uluslararası piyasalarda kefaleti kabul etme kabiliyeti, Euro ve altınla aktarılan devlet menkul kıymetlerinin Euroclear depolama özelliği ile artacaktır ”dedi.

MKK, Türkiye’deki sermaye piyasalarının araçları ve ARIA’ları anımsatan bir kaydını tuttu ve pazar, tüm yatırımcıların taahhüt sürecinde kurumsal hesaplara sahip olmaları gerektiğini belirtti.

Hesap açılacak

Euroclear’ın Türkiye’deki müşteriler adına CRA Arkan’da bir hesap açması gerektiğini belirten bilgileri işleyebileceğini söyledi ve şunları ekledi:

“Burada Yeni Ekonomi Programında ve 2019’un sonunda yer alan yasal altyapı tamamen küresel (omnibus) bir hesap projesine giriyor. Türkiye’de devlet menkul kıymetlerini işlemek isteyen her müşteri, Euro CRA’yı kendi adına kullanabilir. Bireysel hesaplar adı açmak yerine, bir hesap açmak için çalışabilir, bu sayede yabancı yatırımcıların Türkiye’de çalışması çok kolaylaştı Euroclear Bank, MKK ve yabancı müşterilerin bir üyesi oldu. Ve yatırımcılar için her yerde toplu gözaltı hesapları açmak için resmi bir başvuru aldı. “

Ariel, Euroclear ilişkisinin ne zaman Türk pazarında çalışmaya başlayacağını, “Euroclear’ın MKK üyeliği ile ilgili işlemin tamamlanması, karşılıklı iş akışı, gerekli belgelerin revize edilmesi ve üyelik sözleşmesinde rıza için malzeme ve materyallerimizi tedarik etmemiz Evrak işlerine devam etmek İki kurum saklamak Sistemle bağlantı kurmak ve işletme talimatlarının doğru iletimi gibi teknik altyapı oluşturma ve test etme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Üyelik başvurusu, Temmuz ayı ortasına kadar onay süreçlerini ve operasyonel prosedürleri tamamlayarak bu önemli projeyi başarıyla tamamlamaktır.

‘Sıkıcı maliyetler için olumlu etkiler’

Bu işbirliğinin avantajlarına dikkat çeken Arrican, GDBS pazarının 30 trilyon euroluk depolama büyüklüğüne sahip yabancı yatırımcılara doğrudan erişim için daha uygun olacağını ve dünyanın en büyük yabancı merkezi depolama kuruluşu Euroclear ile Bir ilişki kuracak.

Araikan, Euroclear’ın hesap bağlantısı kurduğu ülkeler incelendiğinde, bağlantıdan sonra yerel para birimlerinde işlem hacminin 3-4 kat arttığını ve bu durumun ülkelerin borçlanma maliyetlerine olumlu yansıdığını bildirdi. Hui.

Benzer şekilde, Türk arink için borçlanma maliyetlerinde de olumlu bir etki beklediğini vurgulayarak, “Bu konuda yatırımcılar doğrudan ülkemizden yatırım yapmadı, çünkü borçlanma araçları kurulacak Ayrıca pazara götürme fırsatına sahip olacak. Dolayısıyla, menkul kıymetlerimizin ve endekslerimizin uluslararası fon portföyünde yüksek oranda ön tutulma. Aynı anda açılacak. “Değerlendirme.

Arican, istendiğinde, yanıt başka bir merkezi mevduat kuruluşunun Türkiye’ye gelmeyecek, “doğrudan üye bir GDS mağazası olarak ve 2020 yılında diğer ülkelerin yabancı merkez mevduat kuruluşlarının ikinci yarısı olan MKK’da satın alma. Bir hesap açmayı hedefliyoruz. Bu konudaki tartışmamıza devam edin.

Euroclear Global Capital Markets ürün müdür yardımcısı Frank Slagmole, “Bu projenin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılan bir anlaşma ile pazarlarımız için bir ilk olduğunu fark etmekten mutluluk duyuyoruz.” Dedi. Eskisinden daha kolay erişebilmelerini sağlayacak bir bağlantı kurduk. “

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir