Emeklilik aylığındaki alt sınır nasıl uygulanacak?

Emeklilik aylığındaki alt sınır nasıl uygulanacak?

Özürlülük ve yaşlılık aylığındaki alt sınır 2000’den sonra asgari ücretin yüzde 35’i olduğundan, özellikle asgari prim günüyle emekli olanlar için emeklilik çok düşük olabilir. Son iki yılda, asgari geçim kaynağı sağlamaktan uzak olan azaltılmış emekli aylığını artırmak için iki düzenleme yapılmıştır. Geçen yıl Ocak ayında çıkarılan yasa ile en düşük emekli aylığı bin liraya çıkarıldı. Şubat 2019 itibarıyla bin LİRA’nın altında emeklilik maaşı bulunmamaktadır. Bu yıl Mart ayında çıkarılan ikinci yasa ile en düşük emeklilik maaşı bu sefer 1.500 TL’ye çıkarıldı.

Sosyal Güvenlik Enstitüsü (SGK), genelgesi ile birlikte, en düşük emeklilik planı hakkında ayrıntıları yayınladı. 2008 yılında yürürlüğe giren 5510 sayılı genelge, sosyal sigorta ve genel sağlık sigortası kanununa ve 2008’den önce sosyal güvenlik kanunlarına göre, maluliyet, yaşlılık ve ölüm emeklilik dosyasına göre 1.500 TL’den az olmayacaktır. 1.500 TL’nin altındaki emeklilik maaşının hesaplanmasında, her ay aylık emeklilik maaşı ile birlikte yapılan engelli çocuklar için sakatlık maaşı, ücret / temsil tazminatı miktarı gibi ödemeler dahil edilecektir.

Emeklilik aylığı alanlara vergi iadesi yerine “ek ödeme” yapılacaktır. 2020 yılının ilk yarısında ek ödeme emekli maaşları 1.167’nin altında yüzde 5 ve bu seviyenin üstünde olanlar için yüzde 4 olarak uygulanmaktadır. Emekli olunacak fonlardan bazıları söz konusu ek ödemeleri içerir. Emekli maaşı için 1500 TL alt limitin uygulanmasında ek ödeme dahil tutar dikkate alınacaktır.

Temmuz ayında başka bir artış olacak mı?

Emekli maaşı 1500 TL artırılan tutar ile normal emeklilik maaşı arasındaki fark hazineye çıkarılacaktır. Emekli maaşı, normal emeklilik maaşı 1.500 TL’ye ulaşana kadar 6 ayda bir yansıtılmayacaktır. Örneğin, normal aylık maaşı 1.200 lira olan bir kişiye yapılan ödeme 1500 TL’ye çıkarıldığı için Temmuz ayında yüzde 5 maaş artışı olması durumunda bu artıştan yararlanamayacak. Önümüzdeki yıl Ocak ayında yüzde 5’lik bir ücret artışı olursa, bu emekli bu artıştan yararlanamayacak.

En fazla bir kerede bir şey yapabilir

Emeklilikleri ve ebeveynleri veya eşleri nedeniyle, birden fazla dosyadan alınan aylık grafiklerin durumu her dosya için ayrı ayrı değerlendirilecektir. Örneğin, babası nedeniyle yetim aylığı ve kocası nedeniyle ölüm aylığı alan bir kadına ödenecek, her iki dosya da 1500 lirayı aşan uygun paylarıyla orantılı olarak ödenecektir.

Hesap nasıl kabul edilecek?

Evlenmek durumunda, yetim aylığı alan kızlara evlilik yardımı olarak iki yıl toplu ödeme yapılır. Kızların evlilik ödeneği 1500 TL’ye çıkarılacak olan tutardan hesaplanacaktır. Örneğin, çocuğun aylık yetim aylığı 375 TL ise ve babası nedeniyle yüzde 25 yetim aylığı alıyorsa, 9000 TL verilecektir.

Temas eden ithalatçı geliri yok

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle iş gücünü kaybedenlere, kayıp oranına göre kalıcı maluliyet geliri ödenmektedir. Örneğin, çalışma gücünde yüzde 20 kayıp olan bir kişiye kazancının yüzde 20’sini prim olarak verir. Kalıcı özürlülük geliri veya ölüm geliri elde edenler 1500 TL alt limitinin uygulanmasından yararlanamayacaklar.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir