Elektrikli araç sayısı yüzde 40 arttı

Elektrikli araç sayısı yüzde 40 arttı

Dünya çapında elektrikli araç satışları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında artarak 2 bin 100 bin liraya ulaştı. Böylece yollardaki elektrikli araç sayısı 7 milyon 200 bine yükseldi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Küresel Elektrikli Araç Görünümü 2020 raporuna göre, küresel araç satışları geçen yıl yüzde 15 düşerken, elektrikli araç satışları arttı.

Geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla 2 milyon 100 bin elektrikli araç satıldı. Dünya genelinde elektrikli araç sayısı 7 milyon 200 bine yükseldi.

Otomotiv endüstrisinde elektrifikasyon, hükümetler tarafından benimsenen çevre politikaları, vergi kesintilerinde azalma ve üretim maliyetlerinde azalma elektrikli araç satışında etkili oldu.

Böylece, elektrikli taşıtlar toplam taşıt satışlarının yüzde 2.6’sını ve küresel taşıt stokunun yüzde 1’ini oluşturdu.

Elektrikli araçlara devlet desteği Çin ve ABD’de yaklaşık yüzde 50 azalmış olsa da, 2019 yılında küresel elektrikli araç satışlarının yüzde 90’ı Çin, Avrupa ve ABD’de gerçekleşti.

Çin’de yüzde 46,5

Geçen yıl Çin’de 1.6 milyon satış yapıldı. Avrupa’da 561 bin elektrikli araç satılırken, Amerika Birleşik Devletleri’nde 327 bin elektrikli araç satıldı.

Geçen yılki satışlardan sonra, Çin’deki toplam elektrikli araç sayısı 400 bin’e yakın 3 bin’e ulaşırken, Avrupa bu ülkeyi 1 bin 700 bin ve ABD 1 bin 500 bin ile takip etti.

Dünyadaki toplam elektrikli araçların yüzde 46,5’i Çin’de bulunuyor.

Bu dönemde, elektrikli araçlara yönelik kamu ve tüketici harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında artarak 90 milyar dolara ulaştı.

Söz konusu harcamanın 79 milyar doları tüketici, 11 milyar doları kamu harcamaları olmuştur. ABD ve Çin’de sunulan teşviklerdeki değişiklikler nedeniyle devlet aracı harcamaları azalırken, nihai araç tüketici harcamaları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 arttı.

Coronavirus satış sonrası alacak

Dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını bu yıl araç satışlarını etkileyecek.

Bu bağlamda, toplam araç satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 15 azalacağı ve tarihteki en büyük düşüş olacağı tahmin edilmektedir. Kovid-19’un Avrupa, Amerika ve Çin’de araç satışlarındaki en büyük düşüşe tanık olması bekleniyor.

Ancak elektrikli araçların Kovid-19 krizine daha dirençli olduğu tahmin ediliyor. Bu yıl, küresel elektrikli araç satışlarının 2 milyon 300 bin seviyesinde olacağı ve dünyadaki toplam elektrikli araç sayısının 10 milyona ulaşabileceği tahmin ediliyor. Bu artışla elektrikli araçların toplam pazar içindeki payının yüzde 3’e çıkması bekleniyor.

Hükümetler tarafından Kovid-19 salgınlarına karşı uygulanan politikalar elektrikli araç satışlarıyla yönlendirilirken, salgının ikinci bir dalga yaşandığı takdirde farklı sonuçların görülebileceği söylenmektedir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir