Dolar Son Dakika! Dolar’da Önemli Günler

Dolar Son Dakika! Dolar'da Önemli Günler

Küresel piyasalar, Fed’in dün başlayan ve bu gece sona eren Federal Açık Piyasa Komitesi’ne (FOMC) rehberlik etmesini bekliyor.

Piyasaların ana gündemi, Fed’in getiri eğrisi üzerindeki kontrolü olacak ve bilançosunu rekor seviyelere taşıyacak. Analistler, bu konuda sözlü bir rehber olabileceğini ve dolar trendinin toplantıdan sonra etkilenmesi bekleniyor.

Fed’in salgının neden olduğu küresel durgunluğun ardından dolar likiditesini artırmak için birkaç adım attığı politikalarının ardından dolar endeksi 100 puan 96,5’e geriledi.

Türkiye Merkez Bankası ve BDDK doları 6.60’a, küresel / TL’deki değer kaybı önlemleri t7.26’ya geriledi. Kur son zamanlarda hafifçe yukarı yönlü hareket etmeye devam etse de 6.80’in altında işlem görmeye devam ediyor.

10 Haziran sabahı dolar kuru 6.7858 TL’den işlem görüyor. Türkiye bugün işsizlik rakamlarında açıklanan en önemli veri olacak.

Öte yandan, Türkiye’nin cari işlemler açığı enerji piyasasında önemli bir paya sahip olan döviz kuru üzerinde baskı yaratmakta, petrol fiyatları 45 dolarlık testten sonra tekrar 40 doların altına inerek 38 dolara çıkarmaktadır.

Altın fiyatları Fed toplantısından önce yükseliyor. 1585 direncini kıramayan Spot Gold 1700 dolara kadar yükseldi ve 1715 dolardan işlem gördü. Gram altının fiyatı 366 TL’nin altında ve tekrar 375 TL’yi test ediyor.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir