Dolandırıcıların “yeni bir kredi destek paketi” fırsatı var

Dolandırıcıların "yeni bir kredi destek paketi" fırsatı var

Tüketici Koruma Derneği (TERKODER) başkanı Aziz Kokal, geçtiğimiz hafta başlatılan kredi destek paketinden yararlanarak hileli tüketicilerin vatandaşlarına bankacı görünümü vererek hile yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Kokal, tüketicileri “yeni kredi tahsis edildi, limitiniz artırıldı, bize telefonunuzdaki şifreyi söyleyin” konusunda uyardı.

Todar başkanı Kokal, AA muhabirine bankaların yeni kredi destek paketlerini geçen hafta başlarında duyurduklarını ve dolandırıcıların duyurunun ardından iş başında olduklarını da hatırlattı.

Paket ilan edilir edilmez dolandırıcılık konusunda hareket eden Kokal, şu bilgileri verdi:

“Birincisi, tüketici hakkında bilgi alan sahtekarlar, daha sonra belirli bir telefon numarasından bankacı olarak arayarak vatandaşı ararlar. İhraç eden tüketici hesabının hesapları, ağ üyelerini hemen dolandırıcılar tarafından Adresine aktarılıyor. “

“Aramak için herhangi bir bilgi vermeyeceksiniz”

Yakınlarda Marcin’de de benzer bir olayın meydana geldiğini söyleyen Aziz Kokal, emekli vatandaşın maaşının gününde boşaltıldığını ve arayan kişinin kimlik bilgilerini söyleyerek vatandaşı ikna ettiğini söyledi.

“Vatandaşlarımız bankaya söylediklerini söyleyen hiç kimseye saygı göstermemeli, bilgilerini kredi çağrısında vermemeli, kredi kartı limitini artırmamalı veya başka bir çağrı yapmamalı,” Kokal. Banka müşterisi olan uyarıcılar. dedim.

Kokal, tüketicinin işlem şifresini alır almaz bankayı doğrudan araması veya banka şubesini ziyaret etmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Kimlik bilgileri sim karttan önce olmalıdır”

Kokal, dolandırıcıların nasıl bilgi aldıklarına dair soru işaretleri olduğunu ve yetkililerin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Bankaların şifrelerini ve kimlik bilgilerini tutma sorumluluklarını vurgulayan Kokal, “Bankalar da bu konuda dikkatli olmalı ve kullanıcının güvenilirliğini iyi korumalı” dedi. dedi.

GSM operatörlerinin SIM kart kopyalama veya çıkarma işlemlerinde tam sorumluluk alması gerektiğini vurgulayan Kokal, “Sahte kimliklerle bir SIM kartı çıkararak veya çıkararak bir vatandaşın kaybını telafi etmek için gereken yasal düzenlemeler” dedi. Düzenlenmeli Teslimattan doğru kişi sorumlu olmalıdır. Msgstr “Kullanılan ifadeler.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir