Dışişleri ABD Metin Topuz’un açıklamasına tepki!

Dışişleri ABD Metin Topuz'un açıklamasına tepki!

Yabancı sözcüsü Hami Aksoy, İstanbul Konsolosluğu Genel Sekreteri Metin Topuz’un cezasıyla ilgili ABD açıklamalarına yanıt verdi.

Al, “Ayrıca, sizi Amerikan yetkililerinin yargı ve yargının bağımsızlığı ilkesine saygı gösterme davranışlarını etkileme çabalarından kaçınmak için Türkiye’deki siyasi olarak bağımsız kararların ağırlığından kaçınmaya davet ediyoruz.” ” Dediler.

Tüm detaylar aşağıdaki gibidir:

ABD İstanbul Başkonsolosluğu eski çalışanı Metin Topuz hakkındaki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Fato terör örgütüne yardım gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Metin Topuz, ülkemizdeki ABD temsilciliklerinde çalışan tek FETO üyesi değildir. 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra Türk Harp Okulu’ndan görevden alınan ve Ekim 2018’de ABD büyükelçiliğinde çalışmaya başlayan Arif Yalkin adında bir adam, FETÖ / PDY bağlantısı nedeniyle tutuklandı ve Silivari hapse gönderildi. ABD’nin Türkiye’deki görevinin sızıntı veya sızıntı olduğunu gösteren embriyonun tek devlet kurumu değil.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra, FETÖ terör örgütü lideri de dahil olmak üzere ABD’de bilinen FET üyesi olmak üzere yargı görevlilerimiz tarafından yapılan iade talebimize olumlu yanıt alamadık. Bu ABD’nin FETist terör örgütüne duyarsız yaklaşımını ortaya koyuyor. Bu yaklaşımlar sonucunda ABD’nin FETÖ terör örgütü üyeleri için güvenli bir sığınak haline gelmesinden endişe ediyoruz.

Türkiye’de hukukun üstünlüğü hakimdir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemiz, evrensel yasal ilkelere dayanan anayasal düzenimiz ve ulusal birliğimiz anlamına gelen FETÖ terör örgütüne karşı mücadelesini sürdürecektir. Sizi ayrıca Türkiye’deki siyasi açıdan bağımsız kararların ağırlığından kaçınmaya, Amerikan yetkililerinin yargı bağımsızlığı ilkesine saygı duymaktan ve yargıyı etkilemekten kaçınmaya davet ediyoruz. Demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğü savunucuları ile Türkiye ile çarpık terör örgütleri arasında yer alan müttefiklerimiz, oy sayımı düşünüldüğünde bu temel ilkelere sahip değildir. “

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir