Dış sınır kararının iptali

Dış sınır kararının iptali

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 8 Temmuz’da açıklanan Süper Lig takımları Kasımpaşa, yeni dış yönetime resmen karşı çıktı. Kasımpaşa kulübü, TFF Yönetim Kurulu tarafından alınan bu kararın, TFF Tahkim Kuruluna gönderilen temyiz dilekçesinde yasaya aykırı olduğunu savundu.

Kasımpaşa tarafından dilekçesinde 5 ana başlık altında toplanan itirazlar şunlardır:

ekonomik sebepler

1 – 08.01.2020 TFF Yönetim Kurulu’nun yabancı oyuncular ve oyuncularla uyum kararına karşı ekonomik itiraz nedenlerimiz;

Yurtdışı futbolcunun Covidian 19 salgınlarını belirlemek için halihazırda devam eden hazırlık noktası sözleşmesinde kesintiler yapılmasını talep eden müzakereler çerçevesinde Türkiye’deki FIFA ve TFF ile kulüp sözleşmemiz devam ediyor . Ekonomik sıkıntıları daha da zorlaştırdı.

Bunu belirtmek isteriz; Süper Lig’in tüm takımlarında 14 yabancı oyuncu var. Bahsedilen kulüplerle sözleşme yapan yabancı futbolcuların çoğunun sözleşme süresi 2-3 daha uzundur. Yabancı kural geçerliyse, kulüplerin çok kısa bir süre içinde bazı futbolcularla sözleşmelerini feshetmesi veya devretmesi gerekecektir.

Kovid-19 salgını nedeniyle gördüğümüz sürece baktığımızda, hiçbir yabancı futbolcunun Kovid’e transferinde olduğu gibi sözleşmesini feshetmeye veya başka bir kulübe transfer olmaya hazır olmadığı açıktır. -19 salgını önce şarj edilemez. (Yabancı futbolcuların şu anki sözleşmelerinin çoğunda bir garanti ücreti bulunmaktadır. Müsabakalarda oynayacaklarını bilen oyuncunun, sözleşmeyi aktaramayacak olup olmadığına bakılmaksızın garanti ücreti almaya hak kazanacağı açıktır. Mevcut koşullar altında benzer bir sözleşme teklifini alamayacağı için.)

Buna ek olarak Bu yabancı kural nedeniyle kulüplerin özgür futbolcular için referanslara (tazminat ödeyerek) geçmeleri gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Tüm bu konular, ulusal ve uluslararası lisans normları ile zaten sorun yaşayan kulüplerimiz için ekonomik aksamalara neden olacaktır.

Tahkim Kurulu bu konuda konuyu değerlendirmeli ve kulüplere büyük zarar verecek olan Yönetim Kurulu kararını bozmalıdır. “

Yarışmaya katıldı

2- TFF Yönetim Kurulu’nun 08.01.2020 tarihli yabancı oyuncu ve oyunculara uyma kararına itiraz nedenlerimiz;

Avrupa’nın rekabet ettiğimiz önemli liglerine baktığımızda, hiçbir yabancı sınırlama olmadığını belirlemek zor olmayacak. Uluslararası yarışmalarda başarılı olmak ve eşit şartlarda yarışmak isteniyorsa, dış kısıtlamalar getirilmemelidir. Aslında, yabancı futbolcuların gözden geçirilmiş kuralı, yani yabancı futbolcuların özgürlük kuralı, ligimizde mücadele eden yabancı oyuncuların kalitesini ve yerli oyuncularımızın ülkemizdeki bu rekabetçi futbol ortamında kendilerini geliştirmelerini arttırıyor. Geliştirdi. Çünkü bu dönemde Senk Tosun, Eray Olak, Anse C Naal, Kengiz ernder, ğağlar Söğüncü, Merih Demiralp, Zeki ikelik, Yufuf Yazıcı Oyuncular en iyi Avrupa kulüplerine taşındı ve hala başarılı bir şekilde mücadele ediyorlar.

görülebileceği gibi; Çok başarılı bir şekilde devam eden mevcut yabancı kuralın değişmesi, yabancı ambargonun ortaya çıkması rekabet açısından eşitsizliği getirecek ve Türk futbolunun azalmasına neden olacaktır.

Tahkim Kurulu bu konuda konuyu değerlendirmeli ve TFF Yönetim Kurulu’nun uluslararası rekabet bağlamındaki kararını bozmalıdır. “

Uygulama için giriş iste

3- Yabancı oyuncu ve oyuncuların 08.07.2020 tarihli TFF Yönetim Kurulu kararının uygulanma tarihine ilişkin itiraz nedeniyle;

TFF Yönetim Kurulu, yabancı oyunculara ve oyunculara çok kısa sürede uyum sağlamaya karar verdi ve 2020-2021 futbol sezonuna girecekti. Bu kısa süre, mevcut sözleşmeler bağlamında kulüpler ve yabancı oyuncular arasında düzenleme yapma imkânı bırakmamıştır. Neredeyse her kulübün yabancı oyuncuları arasında Türkiye Süper Ligi 14 düşündüğünde; Kulübün, sözleşme imzaladıkları bu yabancı oyuncularla sözleşmeleri feshetmek ve iptal etmek için sadece 1-2 ayı vardır.

Başka bir deyişle, TFF Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan yabancı oyunculara ve oyuncu transfer kurallarına kısa sürede uyum sağlamak mümkün değildir. Şimdiye kadar olduğu gibi; Kovid 19 salgını süreci nedeniyle, yabancı futbolcuların transferi ve mevcut sözleşmelerinin karşılıklı feshi engellenmiş ve TFF Yönetim Kurulu’nun yabancı yaptırımlar getirmesi ve mevcut durumu kötüleştirmesi. Getirdi

Tüm bunlar göz önüne alındığında, 1-2 ay içinde bu kuralla uyumlu olmayacak olan Süper Lig kulüpleri için söz konusu yabancı kuralın uygulanması imkansız bir durum yaratacaktır.

Bu konuyla ilgili olarak, TFF başvurusunu Tahkim Kurulu tarafından değiştirilen yabancıların kurallarının nasıl etkili bir şekilde ortaya konduğuna bir örnek olarak sunmak istiyoruz.

TFF, 05.01.2015 tarihinde bir sonraki sezonun başlangıcından 7-8 ay önce yabancı oyuncular için kuralları değiştirdi ve yabancı oyuncular için kuralların 4 mevsim uygulanacağını açıkladı.

Mevcut değişiklik kısa sürede yürürlüğe gireceğinden ve Kovid-19 salgınının etkisi devam ettiğinden, bu durum kulüpleri zaman açısından zorlaştırmaktadır ve her durumda 2021-2022 sezonunda faiz düzenlemesi yürürlüğe girmelidir.

Bu bağlamda, TFF Yönetim Kurulu Kararının ilgili düzenlemesi yürürlükten kaldırılmalıdır. “

Altyapıdan 1 oyuncu gereksinimi

“4- TFF Yönetim Kurulu’nun 08.07.2020 tarihli kararının yarışma adı listesinde 1 futbolcuyu altyapıdan uzak tutma zorunluluğuna ilişkin düzenlemeye de itiraz ediyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesi olan 07.08.2020 tarihinde yayınlanan Türkiye Futbol Federasyonu Eki, 07.10.2020 tarihinde, Süper Lig Oyuncu Uygunluk Yarışması listesindeki Kurulun kararı, B’nin altyapısı ile ilgili yarışmalarda Hood Bölümünün ad listesini verdi İlk olarak oyunculara olan ihtiyaç korunur.

Dünyanın büyük liglerine baktığımızda, bu yeni kural değişikliğinin çok az örneği var. Bu konuda akla gelen tek örnek Romanya Futbol Ligi’nde geçerlidir. Ancak Romanya Ligi’nde altyapıdan gelen oyuncuların ilk 11’de yarışmaya başladıkları ve kısa sürede oyuncuyu değiştirdikleri ve bu şekilde rekabete devam ettikleri görülmüştür. Sonuç olarak, mevcut örneklerden, ilgi uygulamasının uygun bir uygulama olmadığı ve Türk futbolu bağlamında herhangi bir fayda sağlamayacağı açıktır.

TFF’nin Yönetim Kurulu’nun 08.07.2020 tarihli kararı kapsamında, Tahkim Tahkim Kurulu, yarışma isim listesindeki altyapıdan gelen 1 oyuncunun şartına ilişkin düzenlemeyi yürürlükten kaldırmalı ve kaldırmalıdır. “

“Karar yönetimi yaklaşımıyla kararlar”

5- Yukarıdaki hususların yanı sıra, Kulüp derneğinin yabancı oyuncular ve oyuncu değişiklikleri TFF Yönetim Kurulu’nun görüşlerine uymamaktadır. Hem kulübümüzün, hem de teknik direktörlerimizin ve futbolda otorite sahibi olanların TFF Yönetim Kurulu’nun yabancı yaptırım uygulama kararına karşı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu bağlamda, TFF Yönetim Kurulu’nun böyle bir karar alması çelişkili bir konum oluşturmaktadır.

6- Yukarıda verilen ve onursal kurulunuz tarafından değerlendirilen nedenlerle; Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu yukarıda açıklanan kaldırmanın iptal edileceğini ve 08/07/2020 tarihli kararın ilgili bir maddesini talep edeceğimizi belirtmeye karar verdi. “

Yeni Yeni Ahit Detayları

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig ve Ligue 1’in Yönetim Kurulu geçtiğimiz hafta ligdeki yabancı oyuncu sayısındaki değişime gitti. TFF tarafından verilen açıklamaya göre;

Süper Lig Kulübü 2020-2021 sezonunda en fazla 14 yabancı Milli futbolcu ile sözleşme imzalayabilecektir. Kotayı dolduran kulüpler için 1 Ocak 1996 ve sonrasında en az 1 yabancı oyuncunun doğması gerekiyordu. Kadrodaki 14 yabancı oyuncudan sadece 8’i koşu takımına katılabilecek. 2020-2021 sezonunda, 1 Ocak 1998 ve sonrasında doğan ve 21 oyuncu listesindeki altyapıdan büyüyen bir futbolcunun olması zorunlu olacaktır.

Süper Lig Kulübü 2021-2022 futbol sezonu, maksimum 12 denizaşırı Milli futbolcu ile sözleşme yapın. Kotayı dolduran kulüpler için, 1 Ocak 1998 tarihinde veya bu tarihten sonra en az 1 yabancı oyuncu doğmalıdır. Kadrodaki 12 oyuncudan sadece 7’si aynı anda sahaya katılabilecek. 2021-2022 sezonunda, 11 Ocak 2000’de ve daha sonra 11’de doğmuş bir futbolcunun olması zorunlu olacaktır.

Süper lig kulübü, 2022-2023 sezonunda 10 yabancı Takıma milli futbolcu ekleyebilecektir. Eğer kulüpler 10 oyuncuyla sözleşme yaparsa, bu oyunculardan en az 1 tanesi 1 Ocak 2000 ve sonrasında doğmuş olmalıdır. Koşu takımına aynı anda sadece 6 yabancı futbolcu katılabilecek. 2022-2023 sezonunda, daha önce 11 Ocak 2002’de ve daha sonra ilk 11’de antrenörlük yapan iki futbolcunun tutulması zorunlu hale getirildi.

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir