Denizbank, MobilDeniz’i geliştirmek için Comensis ile anlaştı

Denizbank, MobilDeniz'i geliştirmek için Comensis ile anlaştı

DenizBank, mobil bankacılık uygulaması MobilDeniz ile sunduğu kullanıcı deneyimini geliştirmek için dijital çözüm ortağı olarak dijital dönüşüm şirketi Commencis’i seçti. İşbirliği kapsamında Commencis, MobilDeniz’in kullanıcı deneyimini, Denizbank’ın bankacılık uygulamasını geliştirmeyi ve bankanın sunduğu ürün ve hizmetleri dijital yollarla kullanıcılar için daha erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Küresel salgınla mücadelede daha fazla önem kazanan mobil bankacılıkta kullanıcıların dijital kanal deneyimlerini geliştirmeyi hedeflediklerini belirten Denizbank Dijital Nesil Bankacılık Grubu yöneticisi Gürhan saidam, şunları söyledi:

“Tüm şubelerimizden 15 kat daha fazla ziyaretçi aldığımız MobilDeniz’i geliştiriyoruz, müşteri odaklı yaklaşımımız ve kullanıcı ihtiyaçlarını ele almak için ortak fikirli felsefemiz çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz işbirlikleri. Benzer. Hedefimiz en çok tercih edilen uygulama için kullanıcılarımızın hayatlarının artan enerjisiyle irtibatta kalmaktır. “

Commensis İş Geliştirme ve Proje Yönetimi Direktörü Dill Süren, “Denizbank ile kurduğumuz işbirliği, müşteri ihtiyaçlarına hızlı ve kolay bir şekilde cevap verebilecek bir dijital kanal deneyimi yaratmayı amaçlıyor.” Dedi.

20’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve İstanbul, İzmir, Londra ve Berlin’de ofisleri bulunan Commencis, dijital bankacılık ürünleri, büyük veri ve çok kanallı pazarlama platformları, ödeme, kimlik doğrulama ve finans sektörü için uçtan uca müşteri deneyimi çözümleri sunmaktadır. does.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir