Çocuğum internette hangi videoları izliyor? Haberler

Çocuğum internette hangi videoları izliyor? Haberler

Küresel Kovid-19 salgını nedeniyle, aileler genellikle boş zamanlarını evde geçirmek zorunda kalıyorlar. Evden ayrılamayanlar zamanlarını internete bağlı cihazlarla kullanırlar. Çocukların internette daha fazla zaman geçirmeleri de ebeveynleri endişelendiriyor.

Siber sayısallaştırılmış Kaspersky “dijital ebeveynlik” in Türkiye’de yapıldığını, ebeveynlerinin yüzde 48’inin çocuklarının hesabında videonun şüpheli olup olmadığını kontrol ettiğini söyledi. Şüpheli şeyler yalnızca video içeriği değildir. Ebeveynler ayrıca, çocukların üye olduğu gruplara ve sayfalara (yüzde 40), iletişim kurduklarına (yüzde 40) ve pozisyonlarına (yüzde 28) şüpheyle yaklaşmaktadır.

Beş kişi sosyal medyada arkadaş olarak dahil edildi

Bu veriler aynı zamanda çocukların refahı için ne yapılması gerektiğini ve müdahalenin gerekli olup olmadığını görmek için ne kadar araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir. Ancak, tüm ebeveynler bu gereksinimi paylaşmaz. Ebeveynlerin sadece yüzde 21’i çocukları ile etkileşim kurmak için sosyal medyada arkadaş olarak ekliyor. Doğrudan iletişimin yeterli olmadığı durumlarda, ebeveynlerin çocuklarının web sayfalarını dikkatle incelemeleri gerekebilir.

Kaspersky’nin kıdemli güvenlik araştırmacısı Maihar Yumout araştırma sorularını şu şekilde değerlendirdi:

“Modern dünyanın değişimi ile ebeveynler için zorlaşıyor. Çoğu zaman çocuklarının gerisinde kalırlar çünkü büyük bir hızla ortaya çıkan eğilimleri yakalamazlar. Ancak, çocuklarınızla iletişim kurarak ve Internet dünyasına katılarak bu durumun üstesinden gelmek mümkündür. Çocuğunuzla güvene dayalı bir ilişki kurmak için, bahsettiğiniz konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. “

Çocukların güvenliği için ne olmalı?

Uzmanlar, çocukların dijital yaşamları hakkındaki kötü şüphelerden kurtulmalarını ve sosyal medyada güvende olmalarını tavsiye ediyor:

1- Çocukların siber güvenliği hakkında bilgi edinin. Tehditlerden kaçınmak için modern eğilimleri, uygulamaları ve atılacak adımları öğrenin (örneğin, internette temel güvenlik kurallarına uyulması gerekir).

2- Çocuğunuzla iletişim kurun ve aşmaması gereken sınırlar oluşturun. Hem gerçek hem de sanal dünyadaki güvenli konumları belirleyin.

3- Çocuğunuzun internette ne yaptığını görmekBir güvenlik çözümü kullanın.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir