Çıplak uzaylı uluslararası uzay istasyonu nasıl görülür

Çıplak uzaylı uluslararası uzay istasyonu nasıl görülür

Dünyayı çıplak gözle çevreleyen Uluslararası Uzay İstasyonunu nasıl takip edebileceğinizi açıkladık.

SpaceX ve NASA, 30 Mayıs akşamı yeni SpaceX mürettebatı Drew kapsülüyle 22.22 olarak Uluslararası Uzay İstasyonunda iki astronot fırlattı.

Astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’in de bulunduğu Crew Dragon, Florida’daki fırlatma merkezinden SpaceX tarafından da geliştirilen Falcon 9 roketi ile yola çıktı ve yaklaşık 19 saatlik seyahatin ardından uzay istasyonuna geldi.

Söz konusu tarihsel misyon nedeniyle, Uluslararası Uzay İstasyonu’na olan ilgi de önemli ölçüde artmıştır. Ayrıca dünyanın 400 kilometre yukarısındaki istasyonu çıplak gözle ziyaret edebilirsiniz.

ISSL

Her yıl uluslararası görünme

Uluslararası Uzay İstasyonu Dünya’yı saatte 28.000 kilometre hızla dolaşıyor. Bu nedenle, istasyonu çıplak gözle inceleyebilmeniz için doğru zamanda doğru yerde olmak çok önemlidir.

Bu istasyon Dünya’ya günde yaklaşık 16 kez seyahat eder ve Güneş’ten gelen ışığı yansıtır. Bununla birlikte, yansıma istasyonu gün boyunca görünür kılacak kadar parlak olmadığından, en iyi gözlem genellikle geceleri yapılabilir.

Uluslararası Uzay İstasyonunun bölgenizden ne zaman geçeceğini öğrenmenin birkaç yolu vardır.

İlk olarak, NASA’nın uzay istasyonu izleme aracını aşağıdaki bağlantıdan kullanabilirsiniz. Bu araç, istasyonun haritada nerede bulunduğunu gösterebilir.

Sayı

İkinci bir yöntem olarak, göksel cisimlerin aşağıdaki bağlantıdan bölgenizden geçeceğini gösteren bir siteye erişebilirsiniz.

Soldaki listeye tıklayarak Uluslararası Uzay İstasyonunu (ISS) bulabilirsiniz. Ayrıca Starlink uydularının geçiş zamanlarını ve rotalarını da buradan görebilirsiniz.

Instagram: @eshteknoloj

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir