Çevrimiçi Yapay Zeka Fuarı’na 13 milyar dolar yatırım

Çevrimiçi Yapay Zeka Fuarı'na 13 milyar dolar yatırım

Yapay zeka önemini her geçen gün arttırıyor ve bu alanda çalışan şirketler daha fazla yatırım almaya devam ediyor. Koronovirüsler bile yatırımdaki bu artışı durduramadı. Bunun son örneği Çin’de görüldü.

Xinhua’nın haberine göre, dünyanın en önemli yapay zeka fuarlarından biri olan Dünya İstihbarat Kongresi’nin (WIC) dördüncü toplantısı Tianjin şehrinde gerçekleştirildi. Ancak, bu yılın son 3 yılından farklı olarak, Kongreye katılım koronovirüs nedeniyle fiziksel olarak düşüktü. Öte yandan, çevrimiçi yayınlanan organizasyonlar ve toplantılar toplam 392 milyon kez izlendi.

Online imzalı sözleşme

Bu Kongrede şirketler sadece yapay zeka alanındaki çalışmalarını tanıtmakla kalmıyor, aynı zamanda yatırımcılarla tanışma fırsatı da buluyorlar. Tabii ki, toplantıların önemli bir kısmı bu yıl çevrimiçi oldu.

Xinhua tarafından paylaşılan verilere göre, Kongre sırasında 131 yerel projeye 11,4 milyar dolar ve 17 yabancı projeye 1,6 milyar dolar yatırım yapıldı. Toplam 13 milyar dolarlık yatırımı kapsayan tüm sözleşmeler çevrimiçi olarak imzalandı.

440 bin terimi vardır

Ayrıca, Çin’de yapay zeka alanında çalışan şirketlerin sayısı WIC’de açıklandı. Buna göre 2019 yılı sonunda ülkede bu sektörde çalışan firma sayısı 797’ye ulaştı. Bu, dünyadaki yapay zeka şirketlerinin yüzde 14,8’ine karşılık geliyor.

Ekim 2019 itibariyle Çin’in yapay zeka alanında 440 bin patenti var.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir