Çevreden toplanan kalıntılarla Karabük’te bir müze açıldı

Çevreden toplanan kalıntılarla Karabük'te bir müze açıldı

Rebar Demiroz tarafından Müze Müzesi’nde açılan tarihi kalıntılarla Safarbolu ilçesinin Karabond’larında 21 yıldır hizmet vermektedir.

Osmanlı dönemine ait hanlar, hamamlar, konaklar, camiler, çeşmeler ve konaklar ile bir açık hava müzesine benzeyen tarihi bölgede öçbölük köyünde yaşayan 64 yaşındaki Rikai Demirsos, 1999 yılında tarihi bir harabe yarattı. Müzenin açılmasına karar verildi ve çevredeki köylerden toplardı. Safranbolu Kaymakamlığına başvuran Demiroz, kaymakamla birlikte tamir edilerek müzeye dönüştürüldü.

2 bin 500 yıllık tarih

2 bin 500 yıllık bir geçmişi olan bu bölge, Pfalagon’un erken Bizans ve Yunanlılara ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi kalıntıların bol olduğu bir yerdir.

Tarihi türbeler ve kalıntılara ek olarak, müzenin bahçesi eski tarım aletleri, ev eşyaları ve kitaplar gibi materyalleri barındırıyor.

Çevre # 2'den kalıntıların toplandığı Karabük'te bir müze açıldı

21 yaşında başladı

Demiroz, bçbölük Köyü Kültür ve Sanat Merkezi binasının 21 yıl önce yıkıldığını söyledi.

Demiroz, binanın çevre düzenlemeleri yapıldıktan sonra onarıldığını ve müze olarak işlev görmeye başladığını söyledi. “Her köyün böyle bir etnografik müzeye sahip olmasını istiyorum. Etrafımızda böyle kalıntılar var. Genel olarak, hazine avcıları onları yok etti, kurtardım ve getirdim. 21 yıldır burada müzeciyim . “ dedim.

Karabadiz'de 3 numaralı çevreden toplanan kalıntılarla bir müze açtı

PAFLANGONLAR VE SADECE BİZANS KONUTLARI

Çevrenin genellikle tarihi kalıntılara sahip olduğunu söyleyen Demiroz, şunları söyledi:

“Pflagon buraya 2.500 yıl önce, sonra erken Bizanslılara, sonra Yunanlılara geldi. Ama Yunanlılardan hiçbir kalıntı yok. Genel olarak Pfalgonia ve erken Bizans dönemine ait kalıntılar var. Yunanlılar hiçbir şey bırakmadan eve gitti. Pflagon, Karabindung tarafından geliştirildi. Burada bağ geliştirildi.

Çevreden toplanan # 4 harabeleri olan Karabük'te bir müze açtılar

Yılda 200-300 ziyaretçi

Demiroz, tarihi kalıntıların hazine avcıları tarafından tamamen yok edildiğini vurguladı. “Birkaç önerim kaldı. Başka tarımsal aletler de var. Araştırma üniversite arkeoloji bölümü tarafından yapılıyor. İlk başta aptalcaydı. Zamanında herkes buna alıştı. Yılda 200-300 ziyaretçi alıyordum. Bu virüs çok fazla çalışmıyor. “ dedi.

Demiroz, emekli maaşıyla geçimini sağladığını, müzenin bir çatı problemi olduğunu ve düzeltilmesinin zor olduğunu söyledi.

Karabük'te, çevreden toplanan kalıntılar oldukları bir müze açtılar.

Karabük'te çevreden toplanan kalıntılar oldukları bir müze açtılar.

Karabük'te çevreden toplanan kalıntılar oldukları bir müze açtılar.

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir