Bu doktor Türkiye’de fidye saldırdı!

Bu doktor Türkiye'de fidye saldırdı!

Türkiye’deki son fidye yazılımı saldırıları (fidye yazılımı) yeni bir başlangıç ​​yaptı. Siber saldırganlar (hackerlar) sistemi ele geçirdi, bu kez doktor hastanın bilgilerini sakladı. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun web sitesinde yayınlanan veri ihlali bildirisine göre, olay KVKK tarafından veri denetleyicisi unvanına sahip doktor Atadan Egman Koyunaku’ya gönderilen bir mektupta kamuoyuna gösterildi.

Habartark’ın Neckdate thealışkan haberine göre, 5 Temmuz 2020’de hasta bilgilerini içeren bir sistem bir siber saldırıya (fidye saldırısı) maruz kaldı. Durum, yatan hasta programı incelendiğinde 6 Temmuz 2020’de tespit edildi.

En az 10 bin kişinin sayısı tam sayıya eşittir

Koyunaku tarafından verilen resmi açıklamada, ihlalden etkilenen insan sayısının 10 bin olduğu tahmin edildi, ancak hasta programa giremediği için kesin sayı bilinmiyor.

KVKK’nın sorunla ilgili kamuya açıklamasında aşağıdaki bilgiler verilmiştir:

“Enstitümüze veri denetleyicisi unvanını taşıyan Dr. Atadan Agmen Koyuncu tarafından gönderilen bir mektupta;

– 05.07.2020 tarihinde hasta bilgilerinin siber saldırıya (fidye saldırısına) maruz kaldığı sistem,

– İhlal, Hasta Programı kaldırıldığında 06.07.2020 tarihinde tespit edilmiştir,

– İhlalden etkilenen kişi sayısının 10.000 olduğu tahmin edilmektedir ve yatan hasta programına girilemediği için kesin sayı bilinmemektedir,

– İhlalden etkilenen kişisel verilerin hasta tanımlama bilgileri, e-posta adresleri, telefon numaraları, ayrıntılı sağlık bilgileri, tıbbi geçmiş, muayene bulguları, laboratuvar sonuçları ve cinsel problemler olduğu belirtilmektedir. “

İnceleme devam ediyor

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09.07.2020 tarihli ve 2020/540 sayılı kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun internet sitesinde duyurulduğu ve konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir