Bu araçlarla çocuğunuzu çevrimiçi zararlardan koruyun! Haberler

Bu araçlarla çocuğunuzu çevrimiçi zararlardan koruyun! Haberler

Koronovirüs salgını nedeniyle evde harcanan zamanın artması ve daha sonra okul tatilleri olması, çocukların internete dönüşmesi ebeveyn endişelerini daha da artırdı. Aileler, özellikle YouTube’da zaman geçiren, yaşlarına uygun olup olmadığını görmek için vakit geçiren çocukları olmak üzere İnternet ve sosyal ağ platformlarında birçok soru ile karşı karşıyadır.

Çocukları siber zorbalardan ve saldırgan içerikten korumak için; Dijital güvenlik ve gizlilik sağlamak için nelere dikkat edilmelidir?

Habertürk’ten Nekdet şalışkan, bu önemli soruna cevap arayan aileler için geliştirilen uygulama ve araçlara bir göz attı…

1- İşaret kalifikasyonu olmadığında çalışmaz: YouTube kısıtlı modu

Google’ın çevrimiçi video platformu YouTube, çocuklar için en popüler platformlardan biridir. Bununla birlikte, bu platformun çocuklar için birçok zararlı unsuru vardır. Dolayısıyla ebeveynlerin yapması gereken ilk şey, çocuklarının kullanacağı telefonlarda, tabletlerde veya bilgisayarlarda YouTube’un “Kısıtlı Mod” özelliğini etkinleştirmektir.

YouTube’da kullanabileceğiniz isteğe bağlı bir ayar olan Kısıtlı Mod, yetişkinler için uygun olabilecek içeriğin filtrelenmesine yardımcı olur. Kısıtlı Mod etkinleştirilmiş olsa bile izlenen videodaki yorumlar gösterilmez. Ancak, kısıtlı moda geçildiğinde, bu eylemin çocuklar için yüzde 100 uygun olmayan içeriği önleyeceğine dair bir garanti yoktur. Bu nedenle, bunun sabit bir çözüm olduğunu söylemek zor, ancak kısıtlı modun hala kullanışlı bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Peki kısıtlı moda nasıl geçebilirim? İşlem, mobil ve masaüstü tarayıcıları aracılığıyla aşağıdaki gibi yapılır:

https://www.youtube.com/watch?v=dtqat5hnyr

2- Bir adı var ama hala gelmedi: YouTube Kids

YouTube’da kullanıcı hesabı açmak için minimum yaş sınırı 13’tür. Ancak, diğer sosyal medya ve paylaşım platformları gibi bildirime dayandığı için bu sınırlama pratikte işe yaramaz. Bu nedenle, Google’ın çocuklar için bir YouTube Çocuk hizmeti vardır ve hem 13 yıllık kuralın hem de “kısıtlı mod” özelliğinin ailelerin beklentilerini karşılamadığını belirtmektedir.

Bu uygulamada, çocuklar için içerik filtrelenebilir ve yaş kategorilerine göre sınırlandırılabilir (4 yaş ve altı, 5-7 yaş, 8-12 yaş). Ancak, Android platformu için dünyanın 79 ülkesinde Google, 75 yıldır iOS platformunda 75 yıldır sunulan ve Türkiye’ye bilgi verilemeyen bir hizmet sunuyor.

3- 13 yaşın altında hesap yok, ancak bir başvuru var: Google Family Link

Google’ın 13 yaşından küçük kullanıcılar için hesap ayarlarını yönetmek isteyen aileler için bir Family Link uygulaması vardır. Aile Bağlantıları, 13 yaşın altındaki ailelerin, ailelerin çoğu Google hizmetine erişmesini sağlayan bir Google hesabı oluşturmasını sağlar.

Family Link Ebeveyn kontrolü ile aileler çocuklarının aktivitelerini hangi uygulamada ne kadar zaman geçirdiklerine dair günlük, haftalık veya aylık raporlar olarak görebilirler. Bildirimlerle, çocukların Google Play Store’dan indirmek istediği uygulamalar (Android) onaylanabilir veya engellenebilir. Yine, uygulama içi satın alımlar yönetilebilir ve bazı uygulamalar çocuk cihazlarında gizlenebilir. Aile ayrıca bağlantı ayarlarında iki önemli işlev bulur: Chrome’daki web siteleri için “yetişkin sitelerini engelle” ve “yalnızca belirli sitelere izin ver”; Google aramadaki açık ve şiddetli sonuçları filtrelemeye yardımcı olması için Güvenli Arama’yı etkinleştirin.

Family Link’in diğer önemli özellikleri ekran süresini kontrol etmek, cihazı kilitlemek ve çocuğunuz dışarıdayken durumunu öğrenmektir. Family Link, iOS için App Store’dan ve Android için Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

4- Çocuklarına iPhone veren ailelerin durumu: ekran zamanı

İOS cihazlarda ekran süresinde içerik ve gizlilik sınırlamalarını kullanarak çocuğunuzun cihazındaki belirli uygulamaları ve özellikleri engelleyebilir veya sınırlandırabilirsiniz. Bu uygulama ile uygunsuz içerik, alışveriş, indirme ve gizlilik ayarları iPhone, iPad veya iPod touch’larla da sınırlandırılabilir.

Ekran süresi ile neler yapılabilir: içerik ve gizlilik kısıtlamalarını ayarlama, iTunes ve App Store’dan satın alma işlemlerini önleme, gömülü uygulamalara ve özelliklere izin verme, uygunsuz içerik ve içerik derecelendirmelerini önleme, web içeriğini engelleme, Siri Web Aramaları, oyun merkezi sınırlarını sınırlayın, gizlilik ayarlarında değişikliklere izin verin ve diğer ayarlarda ve özelliklerde değişikliklere izin verin …

Bu kontrolleri gerçekleştirmek için, esas olarak iOS veya MacOS cihazlarında aile paylaşımının ayarlanması gerekir. Aile Paylaşımı ile çocuklar için bir Apple Kimliği ayarlamak, ekran süresini kullanarak uzaktan izinler ayarlamak ve bir ebeveynin cihazından masrafları ve indirmeleri doğrulamak gibi şeyler yapılabilir.

5- Çocuklar için ama sadece Samsung’da çalışır: Samsung Kids

Dijital ortamda çocukların korunması için geliştirilen bir başka uygulama da Samsung Kids. Bu arayüz uygulaması çocukların elinde ebeveynler tarafından akıllı telefonlar ve tabletlerin kullanımını ve kontrolünü sağlar. Samsung Electronics markalı akıllı telefonlar ve tabletlerle uyumlu olan Samsung Kids, oynatma süresi sınırlarını ayarlama, izinleri kontrol etme ve kullanım raporları alma gibi özellikler sunar.

Uygulama ile, çocuklar ebeveynleri tarafından izin verilen önceden tanımlanmış bir listede kişileri arayabilir ve belirli bir süre içinde izin verdikleri belirli çevrimiçi sitelere gidebilir. Samsung Kids’teki sanal bir arkadaşıyla, çocuklar eğlenirken yeteneklerini geliştirebilirler.

Uygulamayı kullanmak için ebeveynin cihazlarında bu arayüz açık olmalıdır. Samsung Kids’i etkinleştirmek için şu adımları izleyin: Hızlı Paneli açmak için parmağınızı ana ekranda aşağı doğru sürükleyin. Hızlı panelde Samsung Kids üzerine dokunun. Samsung Kids Welcome sayfasındaki “İleri” düğmesine dokunun. Bir PIN belirleyin ve onaylayın. Günlük oynatma süresini ve uygulamaları, kişileri ve çocuğunuzun erişebilmesini sınırlamak için uygulamanın sağ üst menü düğmesine dokunun.

6- YouTube’da Telefon Etmeyi Durdurun, Facebook’ta Uyarı: Çocuklar İçin Güvenli

Ebeveynler için bir siber güvenlik şirketi Kaspersky tarafından sunulan çevrimiçi çocuk güvenliği çözümü Safe Kids, PC’lerde, Mac’lerde ve mobil cihazlarda kullanılabilir.

Uygulama aynı zamanda uygulama kullanımını ve görüntüleme süresini yönetme, konumları ve pil düzeylerini görüntüleme, çocukların oyun oynarken zamanlamalarını ve çocuklar için uygun içeriği kullanmamalarını sağlar:

Web etkinlik takibi, uygulama ve cihaz kullanım takibi, konum takibi, çağrı / SMS / sosyal ağ takibi. Güvenli Çocukların diğer önemli özellikleri şunlardır: yetişkinlere yönelik web sitelerine ve içeriğe erişimi engelleme, YouTube’da uyuşturucu ve alkolle ilgili zararlı arama isteklerini engelleme, YouTube aramalarını izleme, oyunlara ve uygunsuz uygulamalara, cihazlara erişimi yönetme Ekran süresini yönet Yayınlar ve yeni eklenen arkadaşlar gibi herkese açık Facebook etkinlikleri bildiriliyor …

7- Yaşa göre içerik analizi, siteler için otomatik filtreleme: ebeveyn denetimleri

Siber güvenlik ajansı Asset tarafından geliştirilen ebeveyn kontrolü, çevrimiçi ortamlardaki çocukları korumak için Android cihazlarda çalışır.

İçeriği her çocuğun yaşına göre analiz edin ve web sitelerini otomatik olarak filtreleyin, çocuklarınızın çocuklarınızın konumunu ve telefonunu / Tabletleri kullanmaya devam etmeden önce onay alın ve birden fazla çocuğu ve cihazı olan kişiler için bir uygulama. Ebeveyn kontrolünün temel özellikleri uzaktan kumanda, eğlence ve oyun ekleme veya kısıtlama yeteneğidir. Telefonlar ve tabletler için geliştirilen uygulamanın sadece Android sürümü var.

Değerlendirme …

Bunun ne kadere ne de internet ya da teknoloji devlerinin nezaketine ya da iyi niyetine bırakılamayacak bir konu olmadığı açıktır.

Ebeveyn kontrolü için çok yararlı özellikler sağlayan yukarıdaki uygulamalarda en iyi bilinen örnekleri sunmamıza rağmen, tek sonuç hepsinin birleşmesi ve genellikle dipnotlarda veya küçük yazı tiplerinde ifade edilmesidir. Git:

Filtrelerin yüzde 100 doğru olmasını beklemeyin!

İş, dijital farkındalığa ve çocuklarla doğru iletişime ihtiyaç duyan ve örnek niteliğinde olan ebeveynlere düşer.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir