Brezilya Cumhurbaşkanı Bolsonaro’nun Cep Telefonlarına El Kondu! – Haberler

Brezilya Cumhurbaşkanı Bolsonaro'nun Cep Telefonlarına El Kondu! - Haberler

Brezilya’da cep telefonlarına el koyma talebi Başkan Jair Bolsonaro tarafından kabul edildi. Federal Yüksek Mahkeme Başkanı Yargıç Celo de Mello, Başsavcı Agusto Aras’ın Bolsonaro’nun cep telefonunu ele geçirme talebini kabul etti.

Başsavcı Aras, suçlamalarla ilgili açılan dava kapsamında Bolsonaro’nun federal polise karşı yasadışı zorlama yaptığı telefonları ele geçirme talebini sundu. Başsavcı ayrıca cep telefonunda Bolsonaro Yasama Meclisi üyesi olan oğlu Carlos Bolsonaro’nun Bolsonaro ve milletvekillerinin talep nedeni olarak ortaya koyduğu kanıtları sunmasını istedi.

Bolsonaro aleyhindeki dava, eski yargıç ve Adalet Bakanı Sergio Moro’nun hükümetin geçen ay istifa etmeden önce adalete siyasi müdahalesiyle ilgili açıklamalarından kaynaklandı. Soruşturmanın bir parçası olarak Bolsonaro, Adalet Bakanlığı’na bağlı Özerk Federal Polis’in eylemine baskı yaptığını iddia ediyor.

Yolsuzlukla Mücadele Operasyonu Lava Jato yargıcı olarak bilinen Morrow, Bolsonaro’nun 22 Nisan’da bazı bakanlarıyla yaptığı toplantıda baskılarını açıkça kabul ettiğini iddia etti. Yargıç De Mello bu iddiayı takiben resmi olarak Adalet Bakanlığı’ndan toplantının video kaydını talep etti.

Başkan Bolsonaro yaptığı açıklamada, videonun kendisini tehlikeye atacak hiçbir şey içermediğini iddia etti, ancak federal polise asla baskı yapmadı.

Öte yandan Brezilya Kurumsal Güvenlik Bakanı Augusto Heleno, Cumhurbaşkanı Bolsonaro’nun cep telefonunun gözetim altındaki soruşturma bağlamında Yargıtay tarafından ele geçirildiğini söyledi. Bu olursa, ulusal istikrar için öngörülemeyen sonuçlar olabilir.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir