BM Libya’da büyük mezar soruşturması çağrısında bulundu – Haberler

BM Libya'da büyük mezar soruşturması çağrısında bulundu - Haberler

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ordunun Libya’daki milisleri temizlediği Thirhun kentindeki büyük ölçekli mezarlar üzerinde bir “soruşturma” çağrısında bulundu.

UNSMIL tarafından yapılan açıklamaya göre, kurum bu gelişmeyi “korkunç” olarak kaydetti ve Libya ordusunun halife ile bağlantılı olarak ülkenin doğusundaki gayri meşru silahlı kuvvetlerin lideri ile milisleri temizlediğini hatırlattı Milislerden.

Açıklamada, Libya yetkililerinden bulunan büyük mezarlar üzerinde “etkili ve şeffaf bir soruşturma yapılması” yönünde çağrıda bulunuluyor.

Adalet Bakanlığının Birleşmiş Milletler’deki tanınmış Libya hükümetine bağlı olduğunu belirten ifade, bu toplu mezarları araştırmak için bir komite kurulmasını memnuniyetle karşılayarak, komite üyelerinin “mağdurların kimliğini tespit etmelerine, Ölüm nedenini bulmaları ve akrabalarına ulaşmaları için çağrıldılar “.

Açıklamada UNSMIL’in Libya hükümetine yardım etmeye hazır olduğunu da belirtti.

Orada, kitlenin bulunduğu yerde

Libya ordusu 25 Mart’ta Barış Fırtınası Harekâtı’nın bir parçası olarak 5 Haziran’da Thirun şehrinin kontrolünü ele geçirdi. Ordu kuvvetleri operasyonun bir parçası olarak tüm batı kıyı kentlerini, stratejik Vatikan Askeri Hava Üssünü ve Batı Dağları’ndaki bölgeleri ele geçirdi.

Şehir, on üç kişilik ordu tarafından milislerden temizlendikten sonra, şehirde birçok insan hakları ihlali meydana geldi.

Libya kolluk kuvvetleri, kentteki bir hastanenin 106 “bazıları kadın ve çocuklar olan vurularak öldürülen” ceset içerdiğini ve kentin etrafındaki bir kapta birkaç ceset bulunduğunu açıkladı .

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir