Bilim adamları Einstein’ın uzaydaki teorisini doğruladı

Bilim adamları Einstein'ın uzaydaki teorisini doğruladı

Bilim adamları, Einstein’ın genel görelilik teorisinden biri olan, tarihin önemli varsayımlarından biri olan denklik ilkesinin en doğru validasyonunu yaptılar.

Serbest düşmenin evrenselliği ilkesine göre, aynı çekim alanına düşen iki nesne, yapıları ve kütleleri ne olursa olsun aynı özellikleri kazanır.

Bu teorinin geçerli olup olmadığını öğrenmek isteyen Galileo, Pisa Kulesi’nden farklı kütleli iki nesneyi terk etti ve her iki nesne de aynı anda yere ulaştı.

Teori, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisinin de kalbinde yer alıyor. Bununla birlikte, son zamanlarda genel görelilik ve kuantum mekaniği arasındaki bazı tutarsızlıklar, bazı fizikçilerin genel göreliliğin yerçekimi için nihai teori olmayabileceğini düşünmesine yol açmıştır.

psai

Bilim insanlarının sağladığı

Bilim adamları, Einstein’ın genel görelilik teorisinden biri olan, tarihin önemli varsayımlarından biri olan denklik ilkesinin en doğru validasyonunu yaptılar.

Yeni araştırmalar, bu benzetmenin, nötron yıldızları gibi güçlü kendinden çekim kuvvetine sahip gök cisimleri için de geçerli olduğunu göstermiştir.

Fransa’da Nanke radyo teleskopunu kullanan araştırmacılar, bir tür nötron yıldızı olan pulsarlar tarafından gönderilen radyo dalgalarını yüksek doğrulukla ölçtüler ve Einstein’ın yerçekimi teorisinin aşırı bedenlerde geçerli olup olmadığını test ettiler.

Ekip, Pulsar “PSR J0337 + 1715” den gelen sinyalleri analiz etti. Sinyalleri gözlemleyerek, araştırmacılar düşük yerçekimi yörüngesine sahip iki beyaz cüce yıldızın Pulsar’ı buldular.

Manchester Üniversitesi Dr. Gilloum Voisin, “Bu üçlü sistemin orijinal düzeninde, Dünya-Ay-Güneş sisteminde olduğu gibi diğer iki yıldızı” düşüren “ikinci bir yıldız vardı.

Bu, Galileo’nun Pisa’daki Eğik Kule’deki ünlü deneyin yıldız şeklindeki dengesini elde etmesini sağladı. ” dedim.

Boşluk

İki beyaz cüceden biri, sadece 1,6 günde, 7 milyon kilometre uzaklıktaki Pulsar turunu tamamlıyor.

Bu ikili yıldız sistemi yörüngesinde yüzde 40 kütleli ikinci sistemdir.

Bu, Dünya ve Ay sistemleriyle karşılaştırılabilir ve Güneş’in etrafında dönerken birbirlerinin etrafında dönerler.

Bu sonuç neredeyse kesinlikle eşitlik ilkesinin evrende geçerli olduğunu gösterdi.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir