Bayestep’teki kıdem tazminatı zirvesinden ne çıktı?

Bayestep'teki kıdem tazminatı zirvesinden ne çıktı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Erş Başkan Irgun Atalay, TOBB Başkanı Rifat Hisarsikkaliyu, Türkiye, İşçi Sendikaları Birliği Başkanı (TİSK): Özgür Burak Akkol ve HAK-Cumhurbaşkanı Mahmud Arslan dün öğleden sonra anlaştılar. İki saat süren toplantıya Aile İşleri ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zahra Zurmat Selkuk da katıldı.

Alınan bilgilere göre, TÜRK-al Yönetim Kurulu Başkanı Atal, konunun gündeme getirilmesi üzerine Başkan’ın “rıza göstermeden tarafları getirme” dediğini ve “bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz” dediğini hatırlattı.

Çalışan ve işveren örgütleri, salgın nedeniyle bunun zor bir dönem olduğunu vurgulayarak, zaman açısından doğru bulmadıklarını söyledi. Öte yandan Erdoğan, yönetmeliğin yararlı olduğuna inandığını öğrendi ve ilgili bakanlardan itirazlarını ve önerilerini belirtmelerini istedi. Erdoğan’ın hem aktivistlerin hem de işverenlerin kendileri ve ilgili bakanlıklar arasındaki taslak üzerinde biraz daha çalışmalarını istediğini söyledi.

İstihdam kalkanı paketi olan ek bir emeklilik sistemi önerisinin önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulması bekleniyor. Meclis, yaz tatillerinde çalışmaya karar verilene kadar Temmuz ayında izinli olacak. Bu durumda, maaşları TES’lere dönüştüren düzenleme meclis sonbaharında gündeme gelecek.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir