Bakan Pekan: Destekçiler hizmet ihracatçısı bekliyor

Bakan Pekan: Destekçiler hizmet ihracatçısı bekliyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekan, video konferans yöntemi ile Hizmet İhracatçıları Birliği üyeleriyle bir araya geldi.

Ülkenin hizmet sektörünün neredeyse her dalı, Pecan’ın ağartma başarı öyküsüyle karşı karşıya olduğunu ve Türkiye’nin sektörde net bir ihracatçı pozisyonuna ve sağlam bir uluslararası pozisyona sahip olduğunu da belirtti.

Hizmetlerin yeni koronavirüs (Kovid-19) salgını türünden en son etkilenen bölgeler arasında olduğunu belirten Pecan, şunları söyledi:

“Dünyada zaten aynı. Turizm ve lojistik faaliyetlerinin en çok etkilenen alanlar arasında olduğunu biliyoruz, ancak bunun tam tersi gerçekleşen hizmet sektörüne sahibiz. E-ticaret sektörü de bu zirveye ulaştı. Bu dönemde e-ticaret talebi önemli ölçüde arttı.Bu ayın sonunda elektronik ticaret verilerini ilk kez elektronik ticaret bilgi sisteminde yayınlayacağız E-ticaret konusunda farkındalık da sektör için bir gelecek. Çok olumlu bir durum var elbette, asıl amacımız salgının yol açtığı koşulları olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak ve tüm hizmet şubelerimiz genel pazar, koşulları ve genel şartları yerine getirerek yolumuza sağlam ve sürdürülebilir bir şekilde devam etmektir. . “

Türkiye’nin seslerinin çoğu Avrupa ülkelerinin yanı sıra normalleşme sürecine de giriyor Pecan, “Hükümetimiz ve toplumumuz bugün ortak bir çabadır. Mümkün olan en kısa sürede ilk çarpışma hem ekonomiye hem de sağlık hizmetlerine önemli bir katkıdır. Ticaret alanında, hizmetlerin dünyanın dört bir yanından farklı olmasını bekliyoruz. Dünya Ticaret WHO’ya göre, küresel hizmetler geçen yıl toplam 6 trilyon dolarlık veri ihraç etti ve Türkiye’de daha fazla pazar payı elde ettiğimizi görüyoruz. Can. ”Bulunan değerlendirme.

Hizmet ticareti fazlasının geçen yıl yüzde 18,6’dan 31,9 milyar dolara yükseldiğini söyleyen Pecan, bunu çok başarılı ve hizmet sektöründe doğru yolda olduklarının bir işareti olarak gördüğünü söyledi.

“Geniş, dinamik bir ülke olarak elde ettiğimiz bu başarının sürekliliğini sağlamak ve markalaşma kapasitemizi güçlendirmek için ödün vermeden tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Hizmet sektörümüz Çeşitli destek mekanizmaları etkin bir şekilde uygulanmaktadır: Hizmet ihracatımızın temel alanlarından biri olan sağlık turizmi, bilişim teknolojileri, gayrimenkul, lojistik, gastronomi, perakende ve konaklama sektörlerinin yanı sıra filmler de sunuyoruz. , Uluslararası pazarlarda TV dizileri ve eğitim sektörleri açma ve bu pazarlarda rekabet edebilme giderlerini desteklemeye devam edin. ”

“Kayıt Destek Bütçesi”

İhracatı artırmak ve hizmetler sektörüne katma değer katmak için bir dizi yardımcı mekanizma uyguladıklarını belirten Pecan, salgın nedeniyle devlet yardımı uygulamalarında yaşanan acılara son verdiklerini söyledi. Gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Sektöre yönelik destek rakamları hakkında bilgi veren Pecan, şunları söyledi:

“Hizmet ihracatçılarımıza uyguladığımız destek programlarımız kapsamında 2012 yılından bu yana 1166 ihracatçıdan 636 milyon lirayı destekledik. Bu 2019 yılında 254 milyon lira. Etkilediğimiz salgın Sonuç olarak sadece 91 milyon 500 bin liranın kullanıldığını görüyoruz.Bu anlamda bir bakanlık olarak bir rekor bütçe belirledik ve bu bütçeyi yıl sonuna kadar kullanmamız bekleniyor. Hazır. “

Bakan Pekan, hizmet ihracatçılarının dış faaliyetlerindeki artış arttıkça daha fazla destek sağlanacağını söyledi.

Özel olarak damgalanmış pasaport hakları verilmesi uygulamasının devam ettiğini hatırlatan Pecan, şu ana kadar 362 hizmet ihracatçısına 368 pasaport tanımlandığını söyledi.

“Sağlık hizmetleri öne çıkacak”

Türk hizmet sektörlerinin kalitesinin dünya çapında kanıtlanmış ve kabul edilmiş olduğu göz önüne alındığında, Pecan aşağıdakileri derecelendirmiştir:

“Hizmet sektörlerinde en fazla potansiyele sahip alanlardan biri olarak sağlık hizmetleri olarak karşımıza çıkıyor. Başkanımızın da anladığı gibi sağlık endüstrimiz bu salgın süreçle başlıyor. TV dizimiz Bilgisayar oyunları, sözleşmeler ve teknik danışmanlık hizmetleri birçok ülkeye ihraç edilmektedir Ülkemiz şu anda en çok yabancı hastayı çeken ülkeler arasındadır. 2019 yılına kadar yaklaşık 750 bin uluslararası sağlık turisti sağladık. Ülkemizin gönüllü kültürel, ekonomik ve ticari büyükelçisi olan uluslararası öğrenci sayımız 172 bine ulaştı Sağlık turizmi gelirimiz 2 kat arttıkça ülkemizi ziyaret eden uluslararası hasta sayısı üç kat arttı. Birkaç kat daha fazla büyüme bekliyoruz, benzer şekilde uluslararası öğrenci sayısı da 30 bin civarında 6 kat arttı Ülkemizin güçlü sağlık sistemi ve açtığı yeni hastanelerin kaleme aldığı başarı öyküsü salgın. Sonra meyvesini verecek Sayın Cumhurbaşkanının dediği gibi, Türkiye’nin ‘sağlık üssü’ hedefe ulaşmak için uygun bir araç olmaya hazırdır. ”

“146 ülkede Türk zincirleri”

Pecan, Türk dizilerinin farklı coğrafi bölgelerde de beğenildiğini ve görüldüğünü ve sosyal bir etki yarattığını belirtti. Türk dizilerinin 146 ülkede yaklaşık 700 milyon kişi tarafından izlendiği bilgisini paylaşan Pekan, “Belki şimdi arttı. TV dizisi endüstrisindeyiz, birçok ülkeyi ABD’nin arkasına bırakıyoruz İkinci yer. ” dedim.

Bilişim sektörünün en önemli bileşenlerinden biri olan dijital oyun endüstrisindeki ihracatçıların, günümüzde herkesi gururlandıran bir başarı öyküsü imzaladıklarını kabul ederek, “zirve oyunları endüstrisinin kilit oyuncuları arasında Bakanlığımızın desteğinden yararlanan biri oldu. ” Hizmet sektörlerinin tüm dallarında aynı başarıları saymak mümkündür. Gelecekte, başarı öykülerinin sayısı sizler sayesinde artmaya devam edecektir. “dedi.

Pekan, bakanlık olarak hizmet ihracatçılarının salgın hastalıktan sonra ortaya çıkacak yeni fırsatları en iyi şekilde kullanmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir