Bakan Pakdemarli: Hobi bahçeleri üretimi olumsuz etkiliyor

Bakan Pakdemarli: Hobi bahçeleri üretimi olumsuz etkiliyor

Bakan Pakdemarlı, İl Tarım ve Ormancılık Yöneticileri ile Dijital Tarım Pazarı (DATAP) ve İnert Tarım Arazi Değerlendirme toplantısında video konferans yoluyla bir araya geldi. Pacdemarly, pandemi sürecinin tüm dünyada hayatı durdurduğunu; Ancak, sık sık çevrimiçi toplantılarla tarımı durdurmaya çağırdıklarını söylediler. Türkiye’de tarım sektöründeki birçok temel sorunu çözmek için, ortak bir altyapı çözümü olan Pakkamirali’nin geliştirilmesinde bir iyileşme olduğunu söyledi.

“D” TAP yapısal sorunların çözülmesini sağlayacak ve 2023’te Cumhuriyetimizin 100. yılı 21. yüzyıl dijital dünyasında rekabet gücünü en üst düzeye çıkaracaktır. Bu doğrultuda, tarım sektörümüzdeki üreticiler, dernekler, sanayiciler, bankalar ve diğer tüm paydaşlar DholdersTAP platformundadır. Bir online pazarlama fırsatı ve büyük bir sinerji yaratırken, DİTAP ile verimli organizasyonlarımızı güçlendirerek pazarlama kapasitemizi artırmaya çalışıyoruz. Tabii ki, sanayicimizin hammaddelere uygun bir fiyata erişmesini sağlayarak üreticimizin ürünlerini bir fiyattan pazarlamasını sağlıyoruz. “

Çiftçilerin ve üreticilerin projenin merkezinde olduğunu belirten Bakan Pakdemarlı, “Bu reformun konusu çiftçilerimiz. Bu nedenle bu konular çiftçimize çok iyi açıklanmalıdır.” Dedi.

‘Tarım arazileri yetiştiren 3 lakh avcısı var’

Pakdemarlı, Türkiye bir santim arazi kullanmadı. Devletteki hazine arazisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli olarak çalışması için büyük bir çalışma başlattı. Hazine hazinesi 14 bin crore pilot arazisine yerleşti, tarımsal üretime göre karar veriyoruz. 23,2 milyon hektar tarım arazisi, yaklaşık 3 milyon hektar inert ekilebilir arazisi ve bu arazinin 2 milyon hektarı olan ülkemizde üretim için kullanılabilir, ancak arazi küçük, çok parçalı, mülkiyet sorunları, Göç, yaşlı nüfus, sınır anlaşmazlıkları var. Ne yazık ki, kan dövüşleri ve terörizm gibi nedenlerle hareketsiz kaldığı için yıllık yaklaşık 14 milyar lira kaybına neden oluyor.

‘Hobi Gurden Prodüksiyon devam ediyor’

Pacdemarli, il ve iç direktörlerden tarımsal üretime uygun atıl araziyi belirleyip üretime getirmelerini istedi. Sizden yapıları tespit etmenizi ve değerlendirerek Bakanlığa iletmenizi istedim. Bu konudaki yasa teklifimiz artık Parlamento’da. “

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir