Bağdat, Washington Kabul Ediyor: ABD Ordusu Irak’ta Azaltacak

Bağdat, Washington Kabul Ediyor: ABD Ordusu Irak'ta Azaltacak

Diyerek şöyle devam etti: “ABD, DEAŞ tehdidinin ortadan kaldırılmasında kaydedilen önemli ilerleme göz önüne alındığında, önümüzdeki aylarda Irak’taki asker sayısını azaltmaya ve kalan güçlerin durumu hakkında Bağdat yönetimi ile görüşmeye devam edecek.” Bu devam edecek. ”Duyguyu da ekledi.

2008’de imzalanan Stratejik Çerçeve Anlaşmasında belirtildiği gibi, ABD Irak’ta kalıcı askeri varlıklara veya kalıcı bir temele veya talebe sahip olmadığına dair açıklamada, Washington’un ne zaman ve kaç birlik çekeceğine dair herhangi bir bilgi paylaşmadı. oldu.

Irak hükümeti ayrıca uluslararası koalisyon güçlerinin güvenliğini sağlamaya kararlıdır.

Washington yönetiminin Başbakan Mustafa el-Kazimi’nin hükümet programını, ülkeyi yeniden inşa edeceğini ve Irak halkının taleplerini karşılamak için şeffaf ve adil bir seçimi destekleyeceği bildiriliyor.

ABD’nin Irak’ı ekonomi alanında desteklemek için Bağdat Hükümeti ile birlikte çalışacak danışmanlar sağlayacağı belirtiliyor.

Iraklı resmi haber ajansı Iraklı resmi haber ajansına verdiği demeçte, “Toplantı ABD’nin Irak’tan çekilmesini vurguladı ve hiçbir dayanağı kalmadı. Stratejik diyalog (görüşmeler) toplantısı sırasında parlamentoya çekilen ABD birlikleri geri verildi.” Alınacak karar da kabul edildi. ” dedim.

IRAK MONTAJ Kararı

5 Ocak’taki Irak Yasama Meclisi ABD Ordusunu Irak’tan çıkarmaya karar verdi. Parlamento hükümete söz konusu kararı uygulama sorumluluğunu verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Irak Yasama Meclisi’nin ABD birliklerinden ülkeyi terk etmelerini isteme kararına tepki göstererek, “Ülkeyi (Irak) terk etmemizi ve uygun hale getirmemizi istiyorlarsa, onlar için ağır yaptırımlar uygularız İran yaptırımları hafif kalacak. ” dedi.

ABD liderliğindeki koalisyon güçleri Irak’taki üslerinden bazılarını terk etti ve Irak ordusuna teslim etti.

Kuzeydeki bazı noktalarda, ABD ordusu, ülkenin batısındaki en büyük üslerden biri olan Ayn el-Esad ile var.

İran yönetiminin ABD birliklerinin “Irak’ı destekleyen siyasi ve askeri partiler için” ülkeden çekilmesi için baskı yaptığı söyleniyor.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir