BAE ve Mısır Libya’da “siyasi çözüm” çağrısında bulundu

BAE ve Mısır Libya'da "siyasi çözüm" çağrısında bulundu

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) resmi temsilcisi WAM’daki bir açıklamaya göre, BAE Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan ve Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shukri’nin Libya’daki mevcut durum hakkında yaptığı bir telefonla. Konuşmada tartışıldı.

Açıklamada, iki bakanın ateşkesin derhal uygulanması ve Libya’daki siyasi sürecin başlaması için Birleşmiş Milletler gözetiminde Berlin Konferansı ve yaklaşan Kahire Deklarasyonu üzerinde durdukları belirtildi.

BAE ve Mısır bakanları, Libya’daki çatışmayı sona erdirmenin ve istikrara kavuşturmanın tek yolu olarak siyasi bir çözüm çağrısında bulundular.

BAE Dışişleri Sorumlusu Devlet Bakanı Enver Garges 8 Haziran Kahire Deklarasyonunu vurgulayarak Libya için siyasi bir çözüm çağrısında bulundu.

6 Haziran’da Libya ordusu, Mısır’ın başkenti Kahire’de ikincisi, ikincisi ve müttefiklerinde toplanan milislere karşı başarı ve başarıyı sürdürdü.

Müzakerelerin ardından Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfatah Sisi, Hyder ve siyasi müttefiki Akeel Salih ortak bir basın toplantısı düzenlediler ve 8 Haziran’a kadar Libya’da ateşkes öngören “Kahire Deklarasyonu” nu açıkladılar.

Destek bildirileri Rusya, Fransa, BAE, Ürdün, Suudi Arabistan ve “Kahire Bildirgesi” olarak adlandırılan Arap Ligi’nden alındı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir