Arap Ligi’nden önemli Libya açıklaması

Arap Ligi'nden önemli Libya açıklaması

Arap Birliği genel sekreter yardımcısı Husam Smart, bunun Libya’daki hükümetin yasal meşruiyeti ile ilgilendiğini ve Türkiye’nin Libya’daki varlığın hükümetle anlaşmayı geçerli kıldığını söyledi.

Bir Arap Ligi yetkilisi olan Zeki, Mısır yerel TV kanalına cevap verdi ve Libya’daki gelişmelerle ilgili soruları yanıtladı.

Libya’da “siyasi bir sürece girilmesi” gerektiğini savunan Zeki, “Ulusal Onay Hükümeti’nin (UMH) Fas’ta Libya’da imzalanan Suhairet Anlaşmasına göre Libya’da meşru bir hükümet olduğunu” belirtti.

Libya hükümetinin Arap Birliği, Afrika Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ilk Libya meşru temsilcisi olduğunu söyleyen Zeki, şunları söyledi:

Diyerek şöyle devam etti: “İstenen ilerleme orada yapılmadı, ardından taraflardan biri (hükümet) askeri olarak zafer kazandı. Barışçıl bir çözümü kabul etmek için iki tarafı bir araya getirmenin zamanı gelmişti.”

Televizyon sunucusu, Türkiye’nin Libya’daki mevcudiyetini “işgal” olarak çarpıtıyor Akıllı, “Türk kuvvetleri, anlaşmalar bu meşru hükümetin Libya topraklarına girmesine neden oldu. Farklı, benzer şekilde, Rusya.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir