Ali Kok: Güçlü bir yapı ve personel inşa etmeliyiz

Ali Kok: Güçlü bir yapı ve personel inşa etmeliyiz

Ali Coe AA muhabirinden gelen soruları yanıtladı.

Geçen sezondan sonra bu sezon istenilen başarıyı vermedi, bu sezon futbolda değerlendirebilir misiniz?

“Sezonun 28 haftasını kaçırdık. 20. haftaya kadar, birçok yorumcunun ve resmi spekülatörün paylaştığı oranlara göre, şimdi tamamen şampiyonluk potunun dışındayız. Bunun 2 ana nedeni var. Fennrahbeck yorumcuları bile bunu açık bir operasyon olarak adlandırdı ve bir diğeri kendi hatalarımızdı, ancak işin sonucuna bakarsanız, görevimizin ilk 2 yılında ve şampiyonluk için şampiyonluğu kazanamadık. Özlemimiz 6 yıldır arttı Amacımız en az güvenlik açığına sahip ve yoluna devam edebilecek kaliteli bir ekip oluşturmak. ”

Gelecek sezon futbolun yapısı hakkında konuşabilir misiniz? Fenerbahçeli halkı teknik kadro ve oyuncu grubu olarak nasıl bir yapı oluşturacak?

“Daha önce de belirttiğim gibi, bu sezon 6 sezon boyunca şampiyon olmamış bir Fenerbaki var. Dış etkenler, sahada yüksek teknik kalite ve gelecek sezonda bizi başarıya götürecek bir takım kimyası yaratacağız. Deneyim ve genç yetenek karışımı en az etkilenecek, futbol kanadımızdaki önemli pozisyonlara atayacağımız isimler ve gelecekteki oyuncuların isimleri henüz büyük ölçüde belirlenmedi. Sezon biter bitmez varsayıyoruz.Geçerli kadro yapımız da büyük ölçüde şekillendi.Tek bir konuyu açıkça vurgulamalıyım: Dünya futbol pazarını ve Finansal Fair Play (FFP) kurallarını dengelemeye çalışıyoruz Fenerbach’larının mali gücü açısından geçmişten farklı bir konumda, buna ek olarak, TFF sınır sistemi ve TFF’nin yaklaşımı. B pisti de açık. Kulüp tesislerimiz eski güçlerinde olmasa da, Bir fedakârlık olarak üzerimize düşeni yapacağız, bu sorunu telafi ediyoruz, ancak 10-15 FFP’ler yıllar içinde TFF sınırına ve dünya futbol pazarının ulaştığı noktaya kıyasla çok dezavantajlı bir konumdadır. Buna göre, muhafazakâr veya kiraya sahip olması gerekmeyen oyuncularla uğraşmak zorundayız. Bu koşullarda hedeflerimizi genişletecek çalışanlar yaratıyoruz. Bununla birlikte, halka açık yerlerde yapılan transferlerle ilgili bazı anlamsız tartışmaların durdurulması gerektiğine inanıyorum. Birçok farklı kulüp bir oyuncuyu arzulayabilir ve profesyonel futbolcular yasalara göre her takımla buluşabilir. Ancak, Fenerbash gerçekten bir oyuncuyu hedefliyorsa, bu oyuncu muhtemelen Fenerbachi’ye gelecek. Bu şekilde bilinmelidir. “

Cami ile ilgili birçok konuda, özellikle teknik personelin transferleri ve konfigürasyonu konusunda ciddi yorumlar ve baskılar bulunmaktadır. Onlardan etkileniyor musunuz?

“Her zaman söylediğimiz gibi, Fenerbachi milyonlarca hayranının tek sahibidir. Bu yüzden elbette hayranlarımızın ve Kongre üyelerinin görüşlerini ve yapıcı eleştirilerini önemsiyoruz. Ancak, bir yönetim kurulu olarak görevimiz Baskı olmadan duygu, kulübümüzün durumlarındaki en rasyonel ve mantıklıdır.Ama adımları planlamak ve cesaretle hissetmek, özellikle sosyal medyanın bugünkü seslere ulaştığı noktada Eyleme karşı çıkın, kesinlikle yönetim kurulu olarak alınacaklar. Yönetim kurulu olarak, doğru ve rasyonel olarak bildiklerini ve inandıklarını belirlemekten biz sorumluyuz. Tek sahibi, ancak topluluğumuzdan hem finansal hem de spordan sorumlu olan yönetim kurulu. Yon Kanalı’nda görünen programda bir değerlendirmem olacak. “

Erkekler basketbol sezonu, Obradovic Sorunları ve sezon boyunca diğer amatör branşlardaki pozisyonunuzun gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Geçen sene basketbolda, özellikle Urolog’da (THY Avrupa Ligi) geç sakatlıklara kadar tarihteki en başarılı sezonu yaşadık. Lig şampiyonluğu için yaralandıktan sonra son maçı kaçırdık. Bu sezon, Salgın sürecine kadar performansımız iyi değildi, ancak Türkiye Kupası’nı aldık, basketbolda play-off ve sezon sonu performanslarının önemli ve kararlı olduğu da unutulmamalıdır.Belki de beklenmedik başarılarla çok kötü başlıyoruz. Sezonu sona erdireceğim, eğer erkek basketbol branşımızda sezonda başka konulara gelirsek, sezonda finansal açıdan zor zamanlar, kulüp statümüz nedeniyle takımımızı uzun süre devam ettirmemiz gereken zamanlar oldu. Basketbol şubesinin geri kalanından yaklaşık 45 milyon lira (o günkü döviz kurunda 10 milyon dolar) ödedik, sezon ortasından itibaren öğretmenimizle yapılan çeşitli toplantılarda sezon için talepte bulunduk. Yeni sözleşmenin konusunu sezon sonunda bırakmayı kabul etti Sezon sonunda tüm ekibinin ödemesini düzenliyor Ayrıldıktan sonra öğretmenimizle masaya oturduk. Salgın sürecinden dolayı sınırlar açılır açılmaz öğretmenlerimiz İstanbul’a geldi. Gerçekten ateşli bir diyalog vardı. Zihinlerimize, fikirlerimize, bütçemize ve gerçekçi bir şekilde neler yapabileceğimizi anlattık. Ancak, bu sezon bazı zorluklarla mücadele ettiğimiz için ödemeyi geciktirdiğimiz için, gelecek sezonda daha düşük bir bütçeyle gecikme olmayacağına söz verdik. Ancak mevcut kadromuzu yarattığımız için öğretmenlerimizin isteği üzerine personelimizi tam olarak hazırlayacağımız mesajını verdik. Dürüstçe tüm düşüncelerini bizimle paylaştı ve ailesiyle konuşacağını ve son kararını alacağını söyledi. Daha sonra öğretmenimiz kararını bize bildirdi ve Salı gecesi mektubunu 1 sezon boyunca bir takım çalıştırmak istemediğini söyledi. Hepimiz üzüldüğümüz öğretmenimizin bu kararına saygı duyuyoruz.

Obradovic bu ailenin bir parçasıdır. Fenerbahçe, tarihin en değerli isimlerinden biri. Kendine uyan ilk seyirci maçımızda, efsanemizle uyumlu bir şükran töreni düzenleyeceğiz. Fenerbachi için onunla olan ilişkilerimiz ve istişarelerimiz her zaman devam edecektir. Ancak hayat ileri geri hareket etmek zorundadır. Bu gerçekle, Fenerbahçe hedeflerimiz ve gerçeklerimiz çerçevesinde en mantıklı görevleri hızla almalıyız. Bu bağlamda, yeni öğretmenimizin ve personelimizin yapısını 1 ay içinde gerçekleştirecek ve açıklayacağız. Yüksek maliyet katkısı indeksi öğretmeniyle ve enerjiyle ve tanıtım hikayesiyle aktörle kendimizi iyi bir yola sokacağımızı düşünüyorum. Önceki sezona kıyasla, daha düşük bütçeli bir kadromuz olurdu. Daha önce de söylediğimiz gibi, topluluk içindeki bazılarımız buna tepki gösterebilir. Fakat içinde bulunduğumuz şartlarda Fenerbahçe’nin geleceğinden sorumlu olmalı ve cesaretle rasyonel adımlar atmalıyız. Kulübümüzün durumu önümüzdeki yıllarda düzeldiğinde, basketbol bütçesi geri yüklenebilir. Diğer amatör dallara gelirsek. Size en baştan söyleyeyim; Futbolda işler kötüye gittiğinde, diğer tüm branşlardaki algı da olumsuzdur. İlk yılımızda Türkiye Kupası hem erkek voleybol hem de kadın basketboludur ve biz şampiyonuz. Bu sezon lig iptal edildi, Türkiye basketbolunda kadın basketbol ve erkek voleybol ve erkek basketbol liginde lider olarak kupayı kazandık. Ayrıca kadın voleybolunda lig şampiyonası ve kadınların Avrupa’sı için vokal yaptık. Bunu bütçemizi azaltarak yaptık. Olimpiyat dallarına yatırım döngüsü devam ettiğimiz günden itibaren devam ediyor ve kulübümüz en fazla şampiyonluğu kazandı ve en fazla oyuncuyu Olimpiyatlara gönderdi. Ancak amatör dallarda başarısız olduğumuz varsayımı devam ediyor. Bence bu bizim hatamız çünkü onları iyi pazarlıyoruz. ‘

Kulübün finansal durumu ve mevcut borcu hakkında en son bilgileri paylaşabilir misiniz?

“Her şeyden önce, bu konuyu titizlikle vurgulamak istiyorum. Bu biraz sıradan düzen ve bakış açısı dışında olsa da, çocuğumuza olan bağlılığımız çerçevesinde, bu, finansal özgürlük ve Fenerbachi’nin borç tablosunun sevgisidir. Giderek büyüyen ve her yıl devam eden korkunç bir borç seviyesi aldım ve kan kaybı devam ediyordu. Kan kaybımızı durdurduk, hala kulübümüzün yıllık açığının başındayız, yani yeni kaynaklar bulmak için yönetimin her yıl kapatılması gerekiyor. 100 milyon dolar seviyesindedir Fenerbah ekonomik olarak kendi kendine dönen bir yapıdan bahsettiğinde, finansal özgürlük hayalimiz hakkında konuşabiliriz.

Görev sürelerinin 2 yılını tamamladıktan sonra 1 yıl seçmeli meclise bırakılır. Gelecek yıl tekrar aday olmayı planlıyor musunuz?

“Özellikle seçimden önce Fenerbahçe’yi finansal seviyeye yükseltmek için en az 2 şartın gerekli olduğunu söylememize rağmen, 1 yıl sonra seçim hakkında konuşmak için henüz erken. Kongre üyelerimiz Bize 3 yıl ve ilk 2 yılda görev verdik, masamıza giden trendi düzeltmeyi ve gelir kaynaklarımızı artırmayı başarabildiysek de, özellikle amiral gemisi futbolunda şampiyonluğu kazanamadık. Sadece şu anda önümüzdeki 1 yıla odaklanıyoruz, ancak o gün için aday olmanın ötesinde, Fennerbaki olduğumuzu kesinlikle söyleyebilirim. Ancak mevcut koşullar altında Fenerbach demokrasisi koşullarında fikirlerini, projelerini, neler yapabileceklerini gösterecek ve onlara uygarlık hakkında bilgi vereceğim, umarım bir şeyler yapacağımı açıklayacağım. İlk 2 yılda bazı arızalarımız olabilir, ancak Değerleri daha yüksek tutun. Şimdi topluluğum için tek mesajım; Ortak sevgimizi destekleme ve omuz omuza yürümenin ve gelecek sezon soluk derin mavi başarılar için birlikte çalışma zamanı. Bu işi unutmayalım, biz, hepimiz gelip gidiyoruz. Bugün, bu durumda olacağız, yarın, başka biri. Asolan sadece Fennerbaki’imiz! “

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir