Aldatmamak için Eid-ul-Adha’da bunlara dikkat edin!

Aldatmamak için Eid-ul-Adha'da bunlara dikkat edin!

Siber güvenlik ajansı Eset, bilgisayar, tablet ve telefon kullanıcılarına bayram döneminde siber dolandırıcıların hedefi olmamasını önerdi. “Siber suçlular uygun bir mağdur bulmaya çalışıyor” diyen Asset İstanbul teknik müdürü Gürken Şen, özel bağış mesajları, imkansız teklifler ve çevrimiçi bağış yapacak siteler aramaya çağırdı. Sen’in önerileri şöyledir:

Bir-Sahte çevrimiçi bağış siteleri için tetikte olun

Ziyafet döneminde bağışlar ve avukatlar aracılığıyla çok sayıda fedakarlık yapılır. Yalnızca İnternet üzerinden parasal ödemeler yapmayı planlıyorsanız, hedeflediğiniz hayır kurumu hakkında doğru bilgileri alın ve bu arada ortaya çıkabilecek yanlış bağlantıların avına düşmeyin.

2- İmkansız tekliflere aldanmayın

Kullanıcıları çeken ‘Ücretsiz,’ Siz Jeet ‘gibi mesajlara ve e-postalara karşı dikkatli olun. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen tekliflere güvenmeyin.

3- Gerekmedikçe ortak Wi-Fi noktalarıyla parasal işlemler yapmayın.

Çevrimiçi bankacılık işlemleri veya şüpheli halka açık kablosuz İnternet erişim noktalarından alışveriş yapmayın. Kişisel bilgileriniz başkaları tarafından görülebilir.

4- Önemli verilerinizi yedeklediğinizden ve seyahat etmeden güvenli bir ortamda sakladığınızdan emin olun.

Bu şekilde, bilgisayarınız, tabletiniz veya telefonunuz çalındığında veya kaybolduğunda verilerinizi kaybetmezsiniz.

USB cihazında ve diğer hafıza kartlarında virüs olup olmadığını kontrol edin

Tatil ve tatil günlerinde geziler artıyor. Bu nedenle, filmlerin ve fotoğrafların depolandığı ve paylaşıldığı USB bellek kartlarının kullanımı da artmaktadır. Bu tür taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın.

6- Sistem yamalarını göz ardı etmeyin

İşletim sistemindeki zayıflıklar siber suçlular tarafından önemli bir virüs iletim aracı olarak kabul edilir. Bu nedenle, tatile çıkmadan önce bilgisayarınızda bir güncelleme uyarısı düşünün ve bir sistem yaması yüklemeyi unutmayın.

7- Cihazlarınızda güvenlik yazılımı kullanın

Sanal dünyada 1 milyardan fazla kötü amaçlı yazılım; Kişisel, finansal veya ticari verilerimize erişmeye çalışmak. Bu nedenle, bilgisayarınızda, tabletinizde ve telefonunuzda iyi bilinen bir virüsten koruma veya Internet güvenlik yazılımı kullanın. Bu sizi birçok sıkıntıdan uzak tutacaktır.

You might like

About the Author: Ceyden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir