ABD’de Christopher Columbus’un heykelini kestiler

ABD'de Christopher Columbus'un heykelini kestiler

Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinde, Amerika’yı keşfeden Christopher Columbus’un heykeli kaldırıldı.

Boston CBS adlı yerel bir haber kanalı tarafından yayınlanan haberlerde, İtalyan kaşif Christophe Columbus’un heykelinin ertesi gece kesildiği ve büstün kenarını paylaştığı görüntüler yer aldı.

Olayın failleri veya failleri henüz tanımlanmamış olsa da, bunun George Floyd’un ve siyah Amerikalıların öldürülmesi velayeti sırasında başlayan protestolarla ilgili olabileceği vurgulandı. Hak arayışı çatışmaya dönüştü.

COLOMB HEYKELİNE KARŞI

Boston’da, Columbus heykelinin 2006 yılında başı çekildi ve 2015 yılında ırk ayrımcılığına karşı protesto için aynı heykel kırmızıya boyanmış ve “Kara Hayat Meselesi” yazıldı.

Öte yandan dün Virginia eyaletindeki Floyd gösterilerinde protestocular Columbus heykelini kırıp göle attılar.

KOLOMB GÜNÜ bazı eyaletlerde beyan edilmedi

Her yıl Amerika’nın görevinde büyük rol oynadığı inancı ile yapıldı “Columbus Günü” ABD’deki bazı eyaletlerin şenliklere katılmadığı bilinmektedir.

Özellikle yerli Amerikalılar ve siyah Amerikalılar, Atlantik çapraz köle ticaretinin yaratıcısıyla aynı gün gördüğü Columbus’a karşı. “Yerli Halklar Günü” Adı ile kutluyoruz.

Genel kaldıraç

Bu arada, ABD’deki iki haftalık Floyd gösterisinde General Robert E. Lee’nin heykelinin etrafında Amerikan İç Savaşı’nda köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan olaylar vardı ve Lee’nin heykeli bir kişinin öldüğü protestolardan sonra kaldırıldı.

1861-1865’te gerçekleşen Amerikan İç Savaşı’nda Lee Ghulam Amerikan yanlısı ordunun başıydı.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir