ABD’de, bir asır sonra, siyah vatandaşlar için resmi af kararı – Haberler

ABD'de, bir asır sonra, siyah vatandaşlar için resmi af kararı - Haberler

ABD’nin Minnesota eyaletinde, Black Max Mason’un “beyaz bir kadına tecavüz” suçlamasıyla 100 yıl önce masum olduğunu açıklayan bir af durumu duyuruldu.

Black George Floyd’un polis şiddetinden dolayı öldüğü Minnesota’da, Minnesota Pardons Kurulu, beyaz bir kadına tecavüz ettiği için hapse atılan Max Mason’un masum olduğunu belirten bir özür mektubu yayınladı Bu mümkün.

Afla ilgili olarak, “Irksal terörizm sadece ülkemizin bir bölümü ile sınırlı değildir. Bu af, ülkemizi gerçekten herkes için bir özgürlük ve adalet yeri haline getirme sürecinin bir parçası,” dedi baş savcı Kelly Ellison dedim. İfadeyi kullandı.

Af Örgütü üyeleri arasında yer alan Minnesota valisi Tim Walz, af teklifinin Aralık 2019’da kendisine ulaştığını bildirdi ve Floyd’a, Maxone ve diğer üç siyah Amerikalı’nın hayatına ne olduğunu açıkladı Arasında doğrudan bir ilişki vardı

Kara Mason’a geri döndü, işlemediği bir suçtan mahkum edildi ve bugün resmi bir özürle, 1942’deki olaydan 100 yıl sonra ve ölümünden 78 yıl sonra duyuruldu.

Line City’de hat olayı

15 Haziran 1920’de Duluth, Minnesota’da üç Afrikalı-Amerikalı sirk çalışanı Elias Clayton, Elmer Jackson ve Isaac McGee, “beyaz bir kadına tecavüz ettiğini” iddia eden binlerce Amerikalı çete tarafından tutuklandı.

18 yaşındaki beyaz bir kadın Irene Tuscan’ın doktor raporunda tecavüz kanıtı bulunmadığını belirtmesine rağmen, 4. şüpheli Black Max Mason tecavüz için 30 yıl hapse mahkum edildi ve 1925’te durum Ancak Minnesota’ya dönmeyeceği serbest bırakıldı.

Olaydan bir yıl sonra Minnesota’da linçle mücadele yasası kabul edildi ve 2003’te masum bir şekilde emzirilen üç siyah Amerikalı için Duluth’ta bir anıt dikildi.

George Floyd’un protestoları sırasında protestocular, Floyd’u ve 100 yıl önce emilen üç siyah sirk çalışanını anmak için anıtın önünde durdular.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir