ABD resmen açık gökyüzü anlaşmasından çekildi

ABD resmen açık gökyüzü anlaşmasından çekildi

ABD yönetiminin, açık gökyüzü anlaşmasından çekilme kararı ile ilgili olarak taraflar arasında silahsız arama uçuşlarına izin veren resmi bir açıklama yaptığı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yazılı bir bildiride, Cuma gününden itibaren 6 ay boyunca Açık Gökyüzü Anlaşmasından çekildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Donald Trump’tan sonra Ulusal Güvenlik Stratejisi kapsamında önceki tüm anlaşmaları gözden geçirdiğini söyleyen Pompeo, şunları söyledi:

“Başkan’ın belirttiği gibi, ABD, bugünün gerçekleri doğrultusunda yapılan anlaşmaları gözden geçirmeli ve ABD’nin çıkarlarına uygun olup olmadığını değerlendirmelidir. Müttefiklerimizden ve kilit ortaklarımızdan gelen bilgiler ışığında ve dikkatli Değerlendirme sonucunda Açık Gökyüzü Anlaşması’na taraf kalmanın ABD’nin çıkarına olmadığı açıktır. Veya. “

Pompeo ise Rusya’nın anlaşmaya tam olarak uyması halinde ayrılma kararlarını yeniden gözden geçirebileceklerini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD Başkanı Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar açık gökyüzü anlaşmasından çekileceğini açıkladı.

Rusya ve ABD, silahsız arama uçuşlarının askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmesine ve silah kontrolü ve diğer anlaşmaların izlenmesine olanak tanıyan Açık Gökyüzü Anlaşması’nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) 1992 yılında bölgedeki güven ve güvenlik artırıcı tedbirleri belirlemiş ve Türkiye’yi de içeren Açık Gökyüzü Anlaşması tarafları arasında imzaya açılmıştır.

Rusya, 2–5 Şubat 2016, Açık Gökyüzü Anlaşması çerçevesinde Türkiye’ye gözlem uçuşları talep etti, uçuş yörüngesindeki Açık Gökyüzü Anlaşması çerçevesinde uzlaşma sağlanamadı ve uçuş gerçekleşmedi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir