ABD kuvvetlerinin Irak’tan ayrılması için görüşmeler başladı

ABD kuvvetlerinin Irak'tan ayrılması için görüşmeler başladı

Irak ve ABD arasında Irak’taki Washington yönetiminin askeri yönetimi ile ilgili görüşmeler yarın başlayacak.

5 Ocak’taki Irak Yasama Meclisi ABD Ordusunu Irak’tan çıkarmaya karar verdi. Parlamento hükümete söz konusu kararı uygulama sorumluluğunu verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Irak Meclisi’nin ABD birliklerinden ülkeyi terk etmelerini isteme kararına tepki gösterdi, “(Irak) Eğer ülkeden ayrılmamızı ve onu olumlu hale getirmemizi istiyorlarsa, daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygulayacağız. İran yaptırımları yanlarında hafif kalıyor.” dedi.

ABD önderliğindeki koalisyon güçleri bazı üslerini Irak’ta bıraktı ve Irak ordusuna teslim etti.

Konuşma başladı

Irak Meclisi Dış İlişkiler Komiseri Amir FaizAA muhabirine yarın başlayacak görüşmelerle ilgili açıklamalar yaptı.

Bağdat ile ABD arasındaki müzakerelerKonferansın telekonferans yoluyla yapılacağını belirten Fyz, toplantıların savunma, içişleri, petrol, maliye ve dışişleri bakanlıklarını içereceğini söyledi.

Irak milletvekili, müzakerelerde görüşülecek sorunları belirlemek için iki taraftan kurulan komitelerin hazırlık çalışmalarına devam ettiğini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin siyasi, ekonomik ve sağlık alanlarının ele alınacağını kaydetti.

Görüşmeler 2 gün sürecek

Bağdat ile Washington arasındaki ilk müzakere turu 2 gün daha sürecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KRG) yetkililerinin müzakerelere katılacağı iddia edilse de, söz konusu idare tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

İRAN Basıncı

ABD ordusu, ülkenin batısında, kuzeye doğru en büyük üslerden biri olan Aeon El-Ised boyunca bazı noktalarda bulunuyor.

Irak’taki İran yönetimi tarafından desteklenen siyasi ve askeri partiler. “ABD birliklerini ülkeyi terk etmeye zorlama” ifade edilir.

Iraklı Şii milis liderleri konuyu gündeme getiren açıklamalar yapıyorlar. Sadar hareketinin lideri Mukteeda S-Sadar dün ülkeden ABD kuvvetlerini geri çekmesini istedi.

You might like

About the Author: Aygen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir