87 günlük pandemi Süper Lig’de sona eriyor

87 günlük pandemi Süper Lig'de sona eriyor

Süper Lig, 16 Mart’ta oynanan 26. haftanın son maçı Fraport TAV Antalyaspor-Demir Grup Sivasspor maçı sonrasında Kovid-19 nedeniyle askıya alındı. Ligin heyecanı, 87. günden sonraki 27. haftada yarın yapılacak olan Gostep-Trabjonspor ve Fenerbasky-Hayes Kablo Kaserispor yarışmalarını bıraktığı yerden devam edecek.

Yarışma, kapsamlı sağlık önlemleri altında ve seyirci olmadan oynanacaktır. Seyirci olmayan maçlarda, futbolcular da dahil olmak üzere toplam 296 kişi stadyumda olacak.

Genel önlemler

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Ligi, yeni tip koronavirüs salgını talimatlarının hazırlanması bağlamında yoğun önlemler altında eşleşecektir.

Protokol Tribünü, ev sahibi ve misafir takım soyunma odası, hakem odası, temsilci odası, doping kontrol odası, basın konferans salonu, basın kürsüsü, fotoğraf gazetecisi odası, basın çalışma odası, flaş görüşme alanları ve stadyumda kullanılan tüm çalışma odaları Yüzey dezenfeksiyonu. Bu alanlarda ve stadyum girişlerinde hijyen yönetmeliklerine ve dezenfeksiyona uygunluğu sağlamak için el antiseptikleri gerekecektir.

Yedek kulübelerin ve zeminlerin yan tarafına, 20 metre arayla bir antiseptik yerleştirilecektir.

Protokol tribününde oturan kişi, ön sırada çapraz olarak oturacak ve 3 koltuk boş bırakacak ve arka sıra koltuklar ara sıra boşaltılacaktır.

Takım ve hakem aracı stadyuma en az 15 dakika içinde girecek ve aynı anda stadyumdan ayrılacaktır.

Yarışmalarda, 6 top toplayıcı iki temas çizgisinde ve bir golün arkasında olacak. 20 ila 30 yaş arasındaki top toplayıcılar eldiven ve maske takacaktır.

Maçlarda en az 15 top kullanılacaktır. Dördüncü hakem alana kadar, ev sahibi kulüp yetkilileri tarafından yapılan dezenfeksiyondan sonra, kapalı alanda tutulacak toplara kimse dokunmayacaktır.

Bankta oturan insanlar aralarındaki iki sandalyeyi boşaltmak zorunda kalacaklar.

Yarışmadan önce hakem tarafından yapılan ekipman tören öncesinde sahada incelenecektir. Oyuncular, hakem ile aralarındaki mesafenin en az 1,5 metre olmasını sağlayacaktır. El sıkışma olmayacak ve futbolcular arasında takım fotoğrafları çekilmeyecek.

Yarışmanın dördüncü hakemi, oyuncuların hangi alanlarda ısınacağını ve aynı anda ısınma bölgesinde kaç kişinin olabileceğini belirleyecektir.

Ek sağlık önlemleri

Bir doktor, TFF Sağlık Kurulu tarafından her yarışma için TFF sağlık önlemlerinin kontrolörü olarak bir doktor atar. Ateş ölçümleri, futbolcular, teknik personel ve bankta olacaklar, stadyumun girişinde, her iki kulübün ekip doktorları ve TFF Sağlık Önlemleri Denetleyicisinin gözetimi altında bertaraf ucu yoluyla kulak kanalı yoluyla yapılacaktır. Ateşi 37.8 derece ve üzerinde olan insanlar stadyuma kabul edilmeyecektir. Stadyuma giren herkes, ev sahibi kulüp tarafından belirlenen sağlık görevlileri aracılığıyla kulakta ölçülecek, ateşi 37.8 derece ve üzerinde olanlar stadyuma giremeyecek.

Kulüp futbolcuları, teknik ve destek ekipleri, yetkililer maç operasyonunda görevlendirilecek, Kovid-19 PCR testi ve antikor testi her yarışma için Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından tanınan laboratuvarlarda yapılacak. Kovid-19 PCR testi ve antikor testi, her maçtan 2 gün önce yarışmalara katılacak yayın kuruluşu ve medya personeli, Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurumlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından akredite edilmiş laboratuvarlar tarafından yapılacaktır.

Laboratuvarlarda yapılan Kovid-19 PCR test sonuçları ve antikor test sonuçları Sağlık Bakanlığı tarafından takım kadrosu listesinde yer alan ve etkinlik organizasyonunu saat 11.00’de karşılayan genç futbolcular, yöneticiler, teknik personel, memurlar ve destek ekipleri tarafından tanınır. Yarışma isimleri listeye ve TFF’ye yazılmadan önce. Sağlık ölçüm kontrolörünü teslim etmek zorunlu olacaktır. Kulübün doktorları tarafından verilen testler sonucunda, salgın hastalığı olan ve test edilmemiş kişiler stadyuma giremeyecek ve maça katılamayacaklar. A takımları takımındaki oyuncuların test sonuçlarına göre, yarışmacı sayısı 14’ün altına düşerse, maç oynanmayacak ve TFF daha sonraki bir tarihe ertelenecektir.

Görevliler, stadyumların tüm alanlarında sosyal mesafe kurallarına göre çalışacaklardır. Hakemle diyalog kurmak isteyen teknik temsilciler ve futbolcular, maç sırasında hakemler arasındaki sosyal mesafeye dikkat edeceklerdir. Stadyumun girişinde maske takmak zorunlu olacaktır. Yarışma sırasında, stadyumdaki tüm oyuncular, sadece teknik sorumlu, futbolcu ve sahada hakem ve sadece tezgahta sorumlu teknik hariç, sürekli maske takacaklardır.

Takımlar 5 değişiklik yapabilir

Süper Lig’in geri kalan 8 haftasında takımlar maçlarda 5 oyuncu değişikliği yapabilecek. Takım, devre arası dışında maç sırasında 3 oyuncuya kadar değişebilir, böylece oyun yarıda kesilmez.

Şampiyonluk yarışında önemli maç

Süper Lig’de şampiyonluk yarışına katılan takımlar sezonun geri kalan bölümünde önemli maçlar yapacaklar. Ligde 53 puanla Trabzonspor ve Medipol Baisasihir birinci ve ikinci sırada yer alırken, Galatasaray 50 puanla üçüncü, Demir Grubu Sivaspor 49 puanla dördüncü oldu. Özellikle ligin 29. haftasında şampiyonluk yarışında Medipole Baisasir-Galatasaray maçı ve 30. haftadaki Galatasaray-Trabzonspar maçı büyük önem taşıyor. Şarkının son derbisi Beşiktaş ile Fenerbachi arasındaki 33. haftada oynanacak.

Süper Lig’de 27. haftanın maç programı aşağıdaki gibidir:

yarın:

21.00 Gostep-Trabzonspar (Garcel Aksel)
21.00 Fennerbaki-Hayes Cabo Kaiserispor (Alker)

13 Haziran Cumartesi:

18.30 Medipol Başakeshir-Eteimiz Alanyaspor (Başakihir Fatih Terim)
21.00 Beytürk, yani Mallyaspor-Kasımpaşa (Yeni Mallya)
21.00 Beşiktaş-Fraport Tav Antalyaspor (Vodafone Parkı)

14 Haziran Pazar:

18.30 Gençlerbirliği-Etifak Holding Konsors (Eriman)
21.00 Thakur Risespor-Galtasarai (Thakur Didi)
21.00 Gaziantep Futbol Kulübü-MKE Ankerguk (Kalyan)

15 Haziran Pazartesi:

21.00 Demir Grubu Sivaspor-Yucatel Denizlispor (yeni 4 Eylül)

You might like

About the Author: Izer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir