5 yıl içinde hedef 500 milyar TL.

5 yıl içinde hedef 500 milyar TL.

Paranın dönüştürülmesi, kıdem tazminatı konusuna yeniden Türkiye gündemine girdi. İki hafta önce istihdam kalkanı paketi kapsamında T-RK-İŞ, HAK-TO, TOBB ve TÜSK temsilcilerine önceden bilgi verildi. Geçen hafta yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çalışanlara ek emeklilik sigortası sunmak için bir çalışmaya başlıyoruz. Ek emeklilik sigortası ile birlikte ek emeklilik yardımı da sağlayacağız. , Çalışanlarımız emeklilik konusunda daha rahat olacaklar. “

Erdoğan’ın açıklamasının ardından Hazine Maliye Bakanı Berat Albrech, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zahra Zurmat Selkuk ile sendikalardan ve işveren örgütlerinden tekliflerini bildirmelerini istedi. Partilerin önümüzdeki günlerde tekrar toplanması bekleniyor. Tasarıya göre, iki model kıdem tazminatına odaklanıyor.

İlk modelde, her yıl için 19 günlük kıdem tazminatının mevcut sistemde olduğu gibi devam edeceği ve 11 gün boyunca ek emeklilik sisteminin her ay brüt maaşın yüzde 3’ü oranında devam edeceği öngörülmektedir ( TES) prim ödenecektir.

İkinci modelde, işverenlerin TES’e brüt maaşın yüzde 4’ünü prim ödemeleri beklenmektedir ve primler, ücret düzeyine bağlı olarak çalışandan farklı oranlarda düşülecektir. Buna göre, işçilerden prim indirimi aşağıdaki gibi olacaktır:

Asgari ücret çalışanlarından brüt ücretlerin yüzde 0,5’i

Ücretleri asgari ücretin üstünde, 2’si asgari ücretin altında olan işçilerin yüzde 1,5’i

Asgari ücret 2 veya daha fazla olan çalışanların yüzde 2,5’i.

Devlete işçi başına asgari ücretin yüzde 1’i oranında katkıda bulunulur.

Ayrıca, damga vergisi, gelir vergisi muafiyeti ve stopaj muafiyeti yoluyla 0,5 puan verilecektir. Böylece, asgari ücret için aylık yüzde 6 prim TES’e aktarılacaktır.

Yeni sistemin 1 Ocak 2022’de uygulanması planlanıyor. Mevcut çalışanlar için ilk model zorunlu olacak ve ikinci model isteğe bağlı olacaktır. Ek emeklilik sistemine yatırılan paranın yüzde 25’i 60 yaşında ödenecektir. Gerisi emeklilik olarak ödenecek.

60 yaşından önce, konut satın alma, evlilik, kritik hastalık veya işsiz kaldığında ilk kez ödeme yapılacaktır. Bu şekilde, her nedenle yapılacak ödeme tutarı, o tarihe kadar hesaba yatırılan paranın yüzde 10’u olacaktır. Birden fazla nedenden dolayı fonların çekilmesi durumunda, birikmiş servetin en fazla yüzde 20’si alınabilir.

60 yaşından önce ve 60 yaşında çekilen toplam para miktarı, hesaptaki birikmiş servetin yüzde 30’unu aşmayacaktır.

Ulusal İnceleme Vakfı’nın yüzde 10’u

Hazine Maliye Bakanı Berat Albrech geçen yıl Nisan ayında Yeni Ekonomi Programı’nın yapısal değişim adımlarını açıkladığını ve hızlı bir şekilde sağlam bir ek emeklilik sistemi uygulamayı planladıklarını açıkladı. Albairek, ek emeklilik sisteminin bir parçası olarak kıdem tazminatı fonunun uygulanacağını, çalışanlardan ve işverenlerden kesintilerin bireysel emeklilik sistemine (BES) entegre kıdem tazminatı fonunda toplanacağını söyledi. Albarq, “Bu yeni yapı ile sistemde yatırılan paranın 5 yılda milli gelirin yüzde 10’unu aşacağını tahmin ediyoruz.” Dedi.

2020 programında gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) bu yıl 4 trilyon 872 milyar £ olması bekleniyor. Yüzde 10 hedefine ulaşmak, 2020 rakamlarında 500 milyar lire’lik bir fon büyüklüğü anlamına geliyor.

GSYİH’nın yüzde 10’unun hedefinin ödeme fonları ve mevcut bireysel emeklilik sistemleriyle ciddi şekilde karşılanması bekleniyor. 5 Haziran 2020 tarihi itibarıyla 6,8 milyon kişiyle Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 135,4 milyar TL, 5,5 milyon kişiyle Otomatik Katılım Sistemi (OKS) 9,7 milyar LIR biriktirmiştir. Her ikisinin toplam büyüklüğü 145 milyar lire ulaşıyor.

TES’te ne kadar toplanacak?

TES’te ne kadar para toplanacak?
İlk model
Kişi başına aylık prim (TL)136.07
Toplam Aylık Prim (TL)1.946 milyar
Yıllık Toplam Prim (TL)23.349 milyar
İkinci model
Kişi başına aylık prim (TL)278,89
Toplam Aylık Prim (TL)3.988 milyar
Yıllık Toplam Prim (TL)47.857 milyar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre, 4 / pozisyondaki çalışan sayısı Mart ayına kadar 14 milyon 300 bin kişiye ulaşıyor. SGK’ya bildirilen günlük ortalama kazanç 151,19 TL, aylık brüt gelir ise 4 bin 535,70 TL’dir.

İlk model hayata geçerse, işveren her ay brüt ücret üzerinden yüzde 3 prim ödeyecektir. Kişi başı aylık ortalama prim 136,07 TL olacaktır. Tüm çalışanlar için ödenen aylık prim 1 milyar 946 milyon £ ve yıllık prim 23 milyar 349 milyon £ olacak.

İkinci model uygulandığında tahsil edilecek prim tutarı aşağıdaki gibi olacaktır: Ortalama brüt maaş asgari ücretin yüzde 150’si olduğundan, ortalama yüzde 1,5 çalışanın payı olarak düşülecektir. Bu, kişi başına aylık 68,03 TL prim anlamına gelir. Brüt maaşın yüzde 4’ü oranında işverenden düşülecek prim kişi başına 181,43 TL olacaktır. Devlet katkısı asgari ücretle yapılacak olduğundan, kişi başına aylık 29,43 TL devlet katkısı verilecektir. Böylece ikinci modelde kişi başına aylık 278,89 TL prim tahsil edilecektir. Tüm çalışanlar için toplanan prim aylık 3 milyar 988 milyon, yıllık 47 milyar 857 milyon TL olacak.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir