117 yaşındaki Vishal’i sıfır gelirle yendi

117 yaşındaki Vishal'i sıfır gelirle yendi

Ekonomilerin açılması ve artan risk iştahı ile ABD borsalarındaki ralli devam ederken, son zamanlarda iflas başvurusunda bulunan Hertz ve 5 yaşındaki elektrikli otomotiv şirketi Nikola rekor bir patlama yaşadı.

İflas başvurusu sonrasında 2,84 dolardan 56 sente düşen Hertz Kirlama’nın hisseleri 5,53 dolara yükseldi ve iflas öncesi seviyesini ikiye katladı ve iflastan sonra düşüktü.

Öte yandan, geçen hafta Nasdaq Borsası’nda işlem görmeye başlayan elektrikli kamyon üreticisi Nicola, bir hafta içinde değerini iki katına çıkardı.

Nicola’nın hisseleri 37 dolardan 95 dolara yükseldi. Piyasa değeri 26 milyar dolar olan şirket, 5 yıl önce kurulmuş olmasına rağmen 117 yaşındaki Amerikan otomotiv devi Ford’dan bir mola oldu. Ancak 89 dolara düşen hisse senedinden sonra Ford küçük bir farkla devam etti.

Milyarder Agnelli ailesiyle ilişkilendirilen CNH, halka arzdan önce 500 milyon dolar yatırım yapan ve Tesla’nın Siebertruck’una çarpışan şirketi destekleyenler arasında yer alıyor. 100 milyon dolarlık nakit desteğinin yanı sıra CNH’nin 150 milyon dolarlık ürün yatırımı da var. İki şirket, Avrupa pazarına eşit katılımda bulunuyor ve gelecek yıl Almanya’da elektrikli kamyon ve kamyonet üretmeyi planlıyor.

Ancak Nicola tarafından açıklanan planlara göre, 2020’de gelir beklenmiyor. Önümüzdeki yıl ilk elektrikli kamyonunu teslim etmesi beklenen şirket, geçen yıl 188.5 milyon dolar zarar etmişti. Şirket tarafından yapılan açıklamada, kasada 86 milyon dolar olduğunu ve Phoenix’te 1 milyon metrekarelik bir fabrikanın inşasından sonra, 2027 ve 30 bin yakıt hücresi ve 15 bin pil ile tam kapasite üretime başlanacağını söyledi. Elektrikli araçlar kayıştan indirilecektir.

You might like

About the Author: Muhammad

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir