Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Tesbihlerin Kralı Kehribar Tesbih Modelleri İlgi Çekici Tasarımlarıyla Takıhan’da!

Tesbih Vazgeçilmezi Kehribar Tesbih Kehribar genel olarak bir çeşit çam ağacının fosilleşmiş reçinesi olarak bilinmektedir. Halk arasında şifalı olmasıyla da bilinen kehribar çeşitli süs eşyası yapımında da kullanılmaktadır. Ancak kehribar günümüzde sıklıkla tesbih yapımın tercih edilmektedir. Kehribarlar fosilleşmiş ağaç reçinesi olduklarından dolayı kendilerine has son derece el değmemiş doğal bir görünümü vardır. İçerisinde çeşitli böcekler, […]

01 Mart 2017 - 18:59 'de eklendi ve 2447 kez görüntülendi.
Tesbihlerin Kralı Kehribar Tesbih Modelleri İlgi Çekici Tasarımlarıyla Takıhan’da!

Tesbih Vazgeçilmezi Kehribar Tesbih

Kehribar genel olarak bir çeşit çam ağacının fosilleşmiş reçinesi olarak bilinmektedir. Halk arasında şifalı olmasıyla da bilinen kehribar çeşitli süs eşyası yapımında da kullanılmaktadır. Ancak kehribar günümüzde sıklıkla tesbih yapımın tercih edilmektedir.
Kehribarlar fosilleşmiş ağaç reçinesi olduklarından dolayı kendilerine has son derece el değmemiş doğal bir görünümü vardır. İçerisinde çeşitli böcekler, arılar, sinekler gibi hayvan ögeleri de bulunmaktadır. Kehribar tesbih modellerinin de en önemli özelliği budur. Görünümü son derece doğal ve kehribarın kendisine has fosilleşmiş hali el değmeden elde edilmektedir.

Kehribarın Göz Alıcı Özellikleri
Kehribar tesbih,tesbih çeşitlerinin başında gelen bir modeldir. Zamanının yalnızca en iyi tesbih ustalarının kullandığı önemli bir tesbih türünün olduğunuda söylemekte fayda var.Genellikle yarı saydam kırmızımsı donuk sarı bir rengi mevcuttur. Nadir olarak mavimsi rengi de görülebilmektedir. Yumuşak yapısıyla dikkat çeken kehribar tesbihler yukarıda da bahsettiğimzi gibi hafif ve saydam bir yapıya sahiptir.

Kehribar Tesbih Yapım Aşamaları
Öncelikle işe ufak taneler halinde ki kehribarın zımparalanarak oval bir hacim kazandırılması olarak başlanır. Usta yardımı ile bu ufak halde bulunan kehribar taneleri birbirlerine denk gelecekleri şekilde zımparalanmaya başlanır. Öteki taraftan ipe dizim işlemi için birkaç hazırlık yapılır. İmameler tesbih ayraçları vs. gibi.. İpe dizim sırasında önemli bir kural vardır. Bu kural tesbihler 33 kehribar tanesinden oluşacak ve her 11 kehribar tanesinde bir ayraç görevi görecek bir taş yerleştirilir. Bu durum bir inanç ve kültürün göstergesi durumundadır.

Kehribar Tesbihlerin En Süslüsü:  İmameler
İmame tesbih yapımının son aşaması, yani son basamağıdır. Kehribar tesbihlerin dikkatleri üzerine toplamasında en önemli etkenlerdendir. Kimi zaman gümüş kimi zaman farklı metaryellerden imame elde edilebilir.Tesbihinucunda yer alır ve en uzun parçasıdır kehribar tesbihlerde olduğu gibi tüm tesbihlerde bulunmaktadır. Daha sonra tüm kehribar taneler tek tek parlatılır. Bu parlatma özel bir keçe yardımıyla yapılmaktadır. Yıllardır fosilleşmiş bir şekilde toprak altında saklanan kehribar artık hazır ve beğeninize sunulmuştur.
Sizlerde birbirinden güzel ve özenle yapılmış olan kehribar tesbih modelleri ve gümüş ürünleri için http://www.takihan.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER