Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

İstanbul’un haritası değişiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin haritasının değiştirilmesi için düğmeye bastı! Üsküdar’ın imar planını değiştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile alınan kararla Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası “kazıklı sistem teras’” alanıyla doldurulacak. CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen alınan karar doğrultusunda 12 bin metrekarelik yeni alanın oluşturulması sağlanacak. Üsküdar çarşı içindeki Ahmediye […]

15 Aralık 2016 - 9:52 'de eklendi ve 572 kez görüntülendi.
İstanbul’un haritası değişiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin haritasının değiştirilmesi için düğmeye bastı! Üsküdar’ın imar planını değiştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile alınan kararla Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası “kazıklı sistem teras'” alanıyla doldurulacak.

CHP’li üyelerin itirazlarına rağmen alınan karar doğrultusunda 12 bin metrekarelik yeni alanın oluşturulması sağlanacak.

Üsküdar çarşı içindeki Ahmediye Meydanı’ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsayan dolgu işleminin ardından meydan, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak. Marmaray İstasyonu girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu yerden denize kadar olan bölüm de “meydan” olarak düzenlenecek.

“Üsküdar Meydanı Projesi” ile araç trafiği ve ve toplu ulaşım duraklarının yeniden düzenleneceği belirtildi. Ayrıca yaya ulaşımının kesintisiz olarak sağlanacağı vurgulandı.

Raporda, projenin hayata geçirilmesi ile birlikte açık alan organizasyonlarının düzenlenebileceği, muhtemel deprem ve benzeri doğal afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabileceği, “Üsküdar Meydanı”nın da halkın kullanımına sunulacağı belirtildi.

İBB Meclisi’nde tartışmaya neden olan raporla ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, denizin doldurulmasına deprem nedeniyle karşı çıktıklarını ifade ederek, dosyanın geri çekilmesini talep etti. Hacıalioğlu, Alanın cami ve külliyelerin bulunduğu büyük bir tarihi meydan olduğunu dile geçiren Hacıalioğlu, dolgu alanlarının tehlikeli alanlar olduğunun altını çizdi.

Ak Parti Meclis üyesi ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Ayaz ise kıyı dolgu alanı denilen yerin, Harem’den Boğaz Köprüsü’ne kadar alanı kapsayan çalışmanın bir kısmı olduğunu söyledi. Ayaz, projenin kazıklama sistemiyle hem metro, hem Marmaray, hem de deniz ulaşımıyla gelen insan sirkülasyon alanı ve seyir terasları olduğu alanları meydana getireceğini öne sürdü.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER