Akçarşı Sürücü Kursu Motor Bilgisi Ders İçeriği

Sürücü kursu dersleri genel olarak trafik bilgisi, motor bilgisi, araç bilgisi, ilk yardım ve direksiyondan oluşur. Güngören sürücü kursu olan Ak Çarşı Sürücü Kursu’nda tüm bu ders içerikleri, sürücü adaylarına yönelik Milli Eğitim tarafından hazırlanmıştır. Sürücü adayları, bu derslerin hepsini öğrenmeden ve sınavlardan geçmeden ehliyet almaya hak kazanamazlar. Düz ve otomatik vites ehliyet alabilmek için motor bilgisi mutlaka öğrenilmesi gereken derslerden biridir. Teorik dersler tamamlandıktan sonra özel direksiyon dersine geçilir. Pratik alışkanlık kazandırılan sürücü adayları, araba kullanmayı öğrendikten sonra sınava girer ve kazandıkları takdirde ehliyet alabilirler. Güngören sürücü kursu fiyatları için Ak Çarşı Sürücü Kursları web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Motor Dersi Hangi Konuları Kapsar?

Motorun tanımı ve tanıtımı ile ders başlar. Daha sonra motorun çeşitleri sınıflandırması yapılır. Zamanlarına göre motorlardan olan dört zamanlı motorlar ve iki zamanlı motorlar anlatılır. Kullanılan yakıtlara göre motorlardan olan benzinli, motorlar, dizel motorlar ve LPG motorlar tanıtılır. Yakıtın yanma yerine göre içten yanmalı ve dıştan yanmalı motorlar anlatılır. Yapım özelliklerine göre; sıra tipi, birbirlerinin karşılarına yatık, sıra halinde bir açı ile birleştirilmiş ve daire şeklinde motorlar tanıtılır. Silindir sayılarına göre; tek silindirli ve çok silindirli motorlar anlatılır. Soğutma sistemlerine göre su soğutmalı ve hava soğutmalı motorlar tanıtılır.

Daha sonra motorun parçalarının neler olduğu ve hangi işlevleri olduğu üzerine konuşulur. Silindir bloğu, silindir kapağı, karter, supap kapağı, radyatör, karbüratör, hava filtresi, manifoldlar, yağ filtresi, endüksiyon bobini, buji, konjektör, enjektör, krank mili, piston, piston kolu, yağ pompası, yakıt pompası, distribütör, marş motoru, alternatör, su pompası, enjektör pompası, enjektör, kam mili, supaplar, besleme pompası gibi parçaların araca olan etkisi ve fonksiyonları tek tek açıklanır.

Son olarak benzinli ve dizel motorların zamanlarına göre karşılaştırılması yapılır. Emme açısından, benzinli motor benzin hava karışımı silindire emilir. Dizel motor ise sadece hava silindir içine emilir. Sıkıştırma açısından; benzinli motorda alınan karışım sıkıştırılır. Dizel motorda sadece hava sıkıştırılarak ısınır. Ateşleme açısından; dizel motorda buji aracılığıyla yanma olur. Dizel motorda ise enjektörün motorin püskürtmesiyle yanma olur. Egzoz açısından; egzoz subabı yanmış gazları tahliye eder. Dizel motorda, egzoz subabı yanmış gazları tahlil eder.

Güngören sürücü kursu fiyatları için Ak Çarşı Sürücü Kursları‘nın 

http://www.akcarsisurucukurslari.com/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.